Banki będą łupić swoich klientów

Kiedy Europejski Bank Centralny zapowiedział rychłą podwyżkę stóp procentowych, banki zaczęły ograniczać udzielanie kredytów hipotecznych, wietrząc w tym wyższy zarobek, na który pozwoli wyższe oprocentowanie kredytów.

Oficjalnie mówi się jednak, że to poprzez inne mechanizmy spada ilość zatwierdzanych/udzielanych kredytów, a wskazuje się, iż rynek nieruchomości osiągnął już swój szczyt i sytuacja teraz się zatrzymuje, by zacząć się uspokajać. Nie zmienia to jednak faktu, że w Irlandii zaczęto przyznawać nieco mniej kredytów, a zbiegło się to w czasie ze wcześniejszymi i obecnymi zapowiedziami o podwyżkach stóp procentowych, więc widoczny jest również związek tych dwóch spraw.

W kwietniu w porównaniu do marca tego roku ilość udzielonych pożyczek mieszkaniowych spadła o 6%, a już wtedy Europejski Bank Centralny mówił o wzroście stóp procentowych, jako o reakcji na wysoką inflację. Mówiło się ówcześnie o kilku terminach podniesienia stóp procentowych, ale ze względu na brak pełnej zgody w EBC, podwyżka została odsunięta w czasie.

To nie wszystko, co można obserwować na irlandzkim rynku kredytowym, bo dwie instytucje bankowe zapowiedziały, iż podwyższają oprocentowanie kredytów hipotecznych, co z kolei wpływa na decyzje o wystąpienie z wnioskiem kredytowym. Chodzi tu o ICS Mortgages, który ponownie podniósł swoje oprocentowanie kredytów, ze wzrostem o 1 punkt dla trzy- i pięcioletnich stałych stóp procentowych oraz Avant Money, bo i ten kredytodawca ogłosił, że podnosi niektóre ze swoich stałych stawek oprocentowania.

Wyższe oprocentowanie kredytów łączone jest również z odejściem z tutejszego rynku dwóch banków, więc i to wpłynie na podwyżkę stóp procentowych dla kredytów, w tym hipotecznych.

*

Komentując te zapowiedzi, stwierdzić można, że kredytobiorcy i przyszli kredytobiorcy, wpadli właśnie w pułapkę bankowców, bo ci będą ich łupić wysokimi stopami procentowymi, ale i nie będą mieli oporów w przyszłości, aby oprocentowanie podnosić. W mojej ocenie spowodowane jest to niską konkurencją na irlandzkim rynku bankowym, więc dzieje się tak, jak mówiłem już w roku ubiegłym, kiedy KBC Bank i Ulster Bank poinformowały, że odchodzą z Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pasażerowie będą
Irlandia za uniezale
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська