Bank of Ireland rozpoczął nagłe zwolnienia pracowników

Dzisiaj rano Bank of Ireland rozpoczął program zwolnień pracowniczych, a ogółem, zatrudnienie w banku straci 1400 osób.

Od dawna słyszało się pogłoski, że Bank of Ireland może planować redukcję zatrudnienia, ale ostateczna decyzja zapadła, kiedy okazało się, że bank przyniósł stratę przed opodatkowaniem w kwocie 669 mln €. Strata dotyczy tylko sześciu pierwszych miesięcy tego roku, powiedziała dyrektor generalna Bank of Ireland Francesca McDonagh. Natomiast rzecznik banku stwierdził, że konieczna stała się w takim przypadku redukcja zatrudnienia, co rozpoczęło się dzisiaj od programu dobrowolnych odejść.

Rzecznik Bank of Ireland:

– Uruchomiliśmy dziś rano program dobrowolnych odejść dla kolegów w całej Grupie. W perspektywie średnioterminowej spodziewamy się zatrudniać ogółem mniej niż 9 000 pracowników z naszej obecnej pozycji poniżej 10 400, co oznacza, że zwolnień doczeka się około 1400 osób.

W dzisiejszym programie RTÉ Morning Ireland dyrektor McDonagh pytano też, dlaczego wcześniej nie wspominano o tak dużej redukcji zatrudnienia? Na co odpowiedziała:

– Program dobrowolnych zwolnień został ogłoszony kolegom dziś rano. Naszym priorytetem było zapewnienie, że koledzy zostaną o tym poinformowani w pierwszej kolejności.

Bank of Ireland stratę notować ma ze względu na pandemię koronawirusa, a jak informowano w raporcie, wcześniej przygotowano się na takie wydarzenie, odkładając na ten cel 937 mln €, co ma pokryć koszta związane z pandemią. W sprawozdaniu pojawiło się też zdanie dyrektor generalnej McDonagh, które jasno wskazywało winnego straty:

– Covid-19 miał istotny wpływ na wyniki finansowe i perspektywy Grupy BofI. Jednak istnieje wiele niepewności związanych z Covid-19, w szczególności ryzyko drugiej fali i harmonogram, w którym szczepionka stanie się szeroko dostępna. W rezultacie długoterminowy wpływ Covid-19 na gospodarkę i wyniki finansowe Grupy pozostaje niepewny. Dlatego nasze cele średniookresowe nie powinny być dłużej uważane za aktualne w tych okolicznościach.

Największym udziałowcem Bank of Ireland jest irlandzki rząd, który posiada pakiet 14% udziałów w banku.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Zakwas z buraka
Rozmowa o Powstaniu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian