Bank Holiday St. Brigid’s Day – 1 lutego

Niech Dzień Św. Brygidy będzie świętem państwowym. Dzień św. Brygidy w dniu 1 lutego powinien traktowany być, jako nowe święto w Irlandii, aby wypełnić lukę pomiędzy istniejącymi świętami a świętem z okazji pierwszego dnia wiosny, powiedział minister z Fine Gael.

Minister stanu Martin Heydon przedstawił rządowi propozycję, aby dzień św. Brygidy stał się nowym świętem państwowym na przyszłe lata, co mogłoby w pewnym sensie wyrazić uznanie dla ogromnych poświęceń mieszkańców Irlandii podczas pandemii Covid i podkreślić lepsze czasy, które nadejdą.

Minister Heydon, który reprezentuje Kildare South, powiedział:

– Wszyscy pamiętamy doroczne wykonywanie krzyży św. Brygidy z czasów szkolnych. Jej święto dzień 1 lutego przypada pierwszy dzień irlandzkiej wiosny i jest to pora roku, kiedy świętujemy nadzieję i nadejście nowego życia na ziemi. Obecnie w Irlandii obowiązuje dziewięć dni ustawowo wolnych od pracy w roku, jeden w miesiącu, z wyjątkiem lutego, lipca i września. W swoim planie naprawy turystyki na lata 2020-23 grupa zadaniowa ds. odbudowy turystyki wskazuje, że liczba dni ustawowo wolnych od pracy w Irlandii jest niższa niż w innych krajach europejskich, takich jak Hiszpania (12 dni ustawowo wolnych od pracy) i Francja (13). Zgodnie z ich zaleceniem, aby wszelkie dodatkowe święta państwowe były brane pod uwagę poza sezonem szczytowym, aby pomóc stworzyć dodatkowy krótkoterminowy popyt krajowy i przedłużyć sezon turystyczny, nowy dzień wolny od pracy w dniu 1 lutego pomniejszyłby znaczny czas między obowiązującymi świętami państwowymi 1 stycznia i 17 marca. Przyniosłoby to również mile widziany impuls dla sektora turystycznego w czasie tradycyjnie spokojnego czasu dla odwiedzających i kiedy ludzie mogą ponownie odpocząć po pandemii. Brygida, uważana za patronkę Irlandii, zajmowała wyjątkowe miejsce we wczesnym kościele irlandzkim. Uczeni mówią, że przewodniczyła miejscowemu kościołowi w Kildare i była głową podwójnego klasztoru dla mężczyzn i kobiet. Rzuciła dziś wyzwanie zarówno mężczyznom, jak i kobietom, aby stworzyli kościół i społeczeństwo, w którym mężczyzna i kobiety są jednakowo szanowani. W czasie, gdy wszystkie sektory naszego społeczeństwa współpracują, aby zapewnić równość wszystkim w naszym kraju, św. Brygida wyprzedziła swoje czasy pod tym względem. Goście już przyjeżdżają do Kildare z całego świata, chcąc podążać śladami Brygidy. Z tej perspektywy widzę wiele możliwości zwiększenia możliwości turystycznych związanych ze wzrostem obchodów św. Brygidy w Irlandii i na całym świecie, skupionych wokół nowego święta państwowego. Wierzę, że będzie to również sposób bardzo pasujący do rozpoznawania ofiary Irlandczyków podczas pandemii Covid i podkreślający nadzieję na przyszłość. Nowy coroczny Bank Holiday w dniu 1 lutego z okazji dnia św. Brygidy, ale również pierwszego dnia wiosny, to nadzieja na nadchodzące lata.

Minister Heydon przesłał swoją opinię do Taoiseacha Micheál Martin, Tánaiste Leo Varadkar oraz Minister Turystyki Catherine Martin.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wielka Brytania trac
Przyspieszone obywat
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian