Bank Centralny zaleci powstrzymanie ubezpieczycieli

Dzisiaj Irlandzki Bank Centralny wydać ma swoje zalecenie w kwestii firm ubezpieczeniowych, jakie działają na tutejszym rynku, a będzie ono zgodne z oczekiwaniami konsumentów.

Władze BCI są przekonane, iż nie może dochodzić do sytuacji, by lojalni klienci firm ubezpieczeniowych, narażeni byli na stałe i wielokrotne podnoszenie składek, a apel skierowany do rządzących, odnosić się ma przede wszystkim do osób, które kontynuować będą wcześniej wykupiony pakiet ubezpieczeniowy.

Irlandzki Bank Centralny przekaże więc swoją opinię, w której zaproponuje gabinetowi, by wprowadził regulacje, zakazujące stosowania wszelkich form dyskryminacji, w tym stosowania podwójnych cen, a te dotyczą głównie stałych klientów. Zaproponowane zostanie też rozwiązanie, które nie będzie faworyzować nowych klientów, by zwiększyć udział ubezpieczalni w rynku, więc zasady mogą zmienić się na tyle, by wszyscy klienci traktowani byli w ten sam sposób.

O ile rząd zgodzi się z sugestiami Banku Centralnego, to pojawi się potrzeba głębokich zmian prawnych, które od nowa uregulują rynek ubezpieczeń w Irlandii.

Zalecenie zgodne jest z propozycją, jaką już w 2019 roku złożyło Sinn Féin, a to ugrupowanie żąda obecnie, by rynek ubezpieczeń w kraju, doczekał się zmiany podejścia władz, co zablokuje ubezpieczycielom dowolne traktowanie stałych i potencjalnych klientów. Sinn Féin, co potwierdził poseł Pearse Doherty, zadowolone jest z propozycji BCI i spodziewa się, że pod naciskiem Dáil, a cała opozycja parlamentarna jest za takimi rozwiązaniami, rząd rozpocznie prace nad stworzeniem nowych zasad, które dotyczyć będą rynku ubezpieczeń w Irlandii.

Co ważne, opinia Banku Centralnego, jak i wezwanie do przeprowadzenia zmian i stworzenia nowych regulacji, nie jest wiążąca dla rządu, więc nie musi się nawet do tej odnieść.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Polska-IE: Udostępnij
Ruch na lotniskach
Na Kanary z Shannon
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian