Bank Centralny widzi ożywienie

Raport Banku Centralnego Irlandii wskazuje, iż widoczne jest ożywienie gospodarcze w Irlandii, co może zwiastować, że nie będzie bardzo źle.

Ekonomiści BCI zaznaczają jednak, że przyszłość gospodarcza Irlandii nadal jest niepewna, więc należy w odpowiedni sposób sterować krajem, by uchronić go przed popadaniem w głęboką recesję. Oznaki poprawy sytuacji widoczne są w wielu sektorach, które uruchomione zostały po pandemii, jednak Kwartalny Biuletyn Gospodarczy Banku Centralnego Irlandii, nie pozostawia złudzeń i sugeruje, że dobrze nie będzie, chociaż nie można mówić o sytuacji tragicznej.

Najgorszym do tej pory miesiącem dla gospodarki był kwiecień, ujawniono w opracowaniu, ale nie wiadomo, jak zachowywać się będzie irlandzki rynek po pierwszym odbiciu od pandemicznego dna, bo siła nabywcza kraju, może obniżyć się już w okresie wakacyjnym.

Oznak poprawy BCI upatruje we wzroście płatności kartami płatniczymi, a te zaczynają powracać do poziomów z 2019 roku, chociaż nadal są niższe o 30% od szczytowych z roku poprzedniego. Bank Centralny mówi też, że widać poprawę na rynku pracy, ale i tu sytuacja nie wygląda różowo, gdyż kwietniowe bezrobocie przekraczające 25%, spadło w czerwcu tylko do 22,5%.

Dyrektor ekonomiczny i ds. statystyki w Banku Centralnym Mark Cassidy powiedział, że należy spodziewać się w tym roku „głębokiej dekoniunktury”, znacznie niższej aktywności gospodarki, a i obniżonej sprawności działania irlandzkich firm. To z kolei wpływać może na rynek pracy, obroty firm i na ostateczny wynik finansowy kraju. Dyrektor Cassidy dodał, że odbicia gospodarki i stopniowego powrotu do poprzednich wyników, oczekiwać można dopiero w latach kolejnych.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Polska-IE: Udostępnij...
Blokada nie wpłynie
Studio Dublin na ży
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish