Bank Centralny ostrzega przed spadkiem wartości domów

Władze Banku Centralnego Irlandii uważają, iż sytuacja na rynku nieruchomości zmieni się diametralnie, jeżeli dotknięci zostaniemy twardym brexitem.

Wg BCI irlandzki rynek nieruchomości w czasie twardej formy Brexitu, dotknięty zostanie zjawiskiem spadku cen, a to spowoduje lawinową wyprzedaż aktywów przez firmy inwestycyjne, ale też fundusze i zwykłych właścicieli domów.

Bankowcy dodają, że zawirowania na rynku nieruchomości, spowodować mogą dodatkowe tąpnięcia gospodarcze, a to pociągnie za sobą lawinę, która wywoła potężny kryzys i Irlandia doświadczy niepokojących oraz długotrwałych zmian w swojej ekonomii. Zaburzona zostanie również stabilność finansowa kraju, więc odczuwać będą to wszyscy, a nałoży się wtedy na ułomność gospodarki kolejne zjawisko, czyli spadek ilości zatrudnionych.

Firmy, głównie inwestycyjne, ale i fundusze, mogą chcieć, bronić się przed stratami, więc pozbywać się będą tracących na wartości domów, a to z kolei będzie zagrożeniem dla mieszkających w nich ludzi, którzy mogą tracić domy. Zjawisko natychmiastowej sprzedaży domów i mieszkań dotyczyć będzie też funduszy Vulture, więc tu możemy mieć właściwie pewność, że zaczną one zbywać nieruchomości, które przejęły od banków. W takim scenariuszu, co nawiasem mówiąc, nie jest niczym nadzwyczajnym w postępowaniu „funduszy sępich”, kredytobiorcy otrzymają swoiste ultimatum i albo spłacą kredyt natychmiast, albo zostaną usunięci z domu, a ten zostanie wystawiony do sprzedaży.

Można odnieść wrażenie, że to w pewnym stopniu dobra informacja, bo spadająca wartość domów, pozwoli na zwiększenie ich dostępności, jednak nic bardziej mylnego, bo będzie to spowodowane sytuacja kryzysową i chociaż domy oraz mieszkania zbliżą się do swojej nominalnej wartości, to nadal będą niedostępne, a to za sprawą ostrych form kredytowania, bo banki z całą pewnością wprowadzą inne kryteria przyznawania pożyczek hipotecznych.

Kolejnym zjawiskiem, jakie na rynku mieszkaniowym może wywołać Brexit będzie masowa utrata domów, więc i zwiększenie ilości osób bezdomnych, co z kolei wpłynie na budżet państwa, czyli na jego stabilność. Tym samym ponownie dochodzimy do wniosku, że twarda forma Brexitu, a i jej status „soft” zmieni rzeczywistość gospodarczą w Irlandii, a ta nie rysuje się w jasnych barwach.

Zastanowić się można, czy sytuację da się odwrócić lub zabezpieczyć się przed nią? Otóż nie. Na takie działania jest już za późno, bo czas na to był wcześniej, a teraz Irlandia, musi ratować wyłącznie srebra rodowe, aby nie upaść, jak było to dziesięć lat temu.

O ile tak właśnie się stanie, w kraju ponownie mogą pojawić się osiedla widma, a ogłoszenia o sprzedaży domów, widoczne będą na każdym kroku. Zyskają na takich zmianach osoby, które mają oszczędności, bo kupując w odpowiednim momencie taniejącą nieruchomość, nabędą ją w atrakcyjnej cenie.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Podziel się:

Garstka urzędników
Ostrzejsze przepisy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn