Badanie Sinn Féin ujawnia szokujący zakres kryzysu kosztów utrzymania

Rzeczniczka Sinn Féin ds. opieki społecznej Claire Kerrane zażądała od rządu podjęcia natychmiastowych działań w celu rozwiązania problemu kosztów życia w kryzysie.

Teachta Dála Kerrane publikując wyniki swojego badania dotyczącego kosztów utrzymania, ujawnia główną presję finansową, pod którą znajdują się pracownicy i rodziny z powodu rosnących kosztów.

W ankiecie wzięło udział ponad 14 000 osób, dodała posłanka, a stwierdziła:

– Rząd musi działać teraz, aby poradzić sobie z kosztami życia w kryzysie. Koszty życia wymykają się spod kontroli. To jest prawdziwy kryzys i rząd potrzebuje teraz jasnych działań. W mojej ankiecie na temat kosztów życia w kryzysie wzięło udział ponad 14 000 osób. Wyniki są szokujące i ujawniają surową rzeczywistość tego, jaki jest ten kryzys oraz presję, jaką wywiera na pracowników i rodziny z powodu rosnących kosztów utrzymania. Dochody ludzi pozostają takie same, podczas gdy koszty nadal rosną w zakresie rachunków za paliwo, czynsze, opiekę nad dziećmi, artykuły spożywcze, opiekę zdrowotną i energię; żeby wymienić tylko kilka. Wywiera to ogromną presję finansową na ludzi, ponieważ każdego miesiąca walczą o utrzymanie rachunków. Chcę podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w mojej ankiecie i podzielili się ze mną swoimi doświadczeniami. Historie są szokujące i obnażają rzeczywistość i rozmiary tego kryzysu. 76% osób stwierdziło, że bardzo martwią się kosztami życia. Kolejne 19% stwierdziło, że jest tym dość zaniepokojona. 77% uważa, że kryzys kosztów życia miał negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Natomiast 98,5% ludzi powiedziało, że uważają, że rząd nie robi wystarczająco dużo, aby poradzić sobie z kosztami kryzysu. Emeryci mówili, że boją się otworzyć rachunki za energię, ponieważ wiedzieli, że nie będą w stanie ich zapłacić. Robotnicy mówili o tym, że są zmuszeni wybierać między kupowaniem żywności, a tankowaniem benzyny. Młode rodziny mówiły o paraliżującym niepokoju związanym z płaceniem za opiekę nad dziećmi, które często kosztują, co miesiąc, drugi kredyt hipoteczny lub czynsz. Pewna młoda kobieta opowiedziała mi o swoim pragnieniu założenia rodziny i o tym, jak obawia się, że po prostu nie będzie jej stać na posiadanie dziecka. Mówi się, że Sinn Féin jest liderem w kwestii wysokich kosztów ubezpieczenia, cen energii, paliwa, kosztów kredytów hipotecznych i czynszów. Ale teraz potrzebujemy działania ze strony rządu. Dzisiaj to Sinn Féin publikuje propozycje rozwiązania problemu kosztów życia w kryzysie. Rząd też musi działać. Kluczowym krokiem w celu złagodzenia tej zimy presji finansowej jest usunięcie przez rząd podatku VAT z krajowych rachunków za energię. Ceny energii wzrosły o 25 procent, podczas gdy koszt oleju opałowego do domu wzrósł o oszałamiające 71 procent. Podwyżka podatku węglowego przez rząd powoduje dalszy wzrost rachunków, wywierając realną presję na więcej rodzin. Ten rząd ignoruje presję na gospodarstwa domowe tej zimy. Pierwszym krokiem, jaki mogą podjąć, jest usunięcie podatku VAT z domowych rachunków za energię dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach tej zimy. Po drugie, rząd musi obniżyć czynsze, a następnie je zamrozić. Po trzecie, muszą zlikwidować podwyżki podatków węglowych. Sinn Féin stanie w obronie zwykłych pracowników i rodzin, aby zakończyć ten kryzys kosztów życia i zapewnić przerwę czynszową.

Dokument Sinn Féin „Tackling The Cost Of Living Crisis” jest dostępny do obejrzenia pod tym linkiem

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська