Awantura o szczepionki

Sala obrad Dáil, a tą dzisiaj było jedno z pomieszczeń w Centrum Konferencyjnym w Dublinie, rozgrzała się do czerwoności, kiedy lider Partii Pracy, oskarżył ministra zdrowia o niekompetencję.

Cała sprawa zaczęła się od wypowiedzi ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego, który w odpowiedzi na pytanie posła Sinn Féin Davida Cullinane’a stwierdził, że „niechętnie” podaje szczegółowe dane o szczepionkach, bo są one oparte obecnie na szacunkach i prognozach. Wcześniej minister Donnelly poinformował posłów, że w kwietniu, maju i czerwcu, do Irlandii powinno dotrzeć po około milion dawek szczepionki, jednak obecnie, nie można mieć takiej pewności i „niechętnie podaje konkretne prognozy, o których wszyscy wiemy, że ulegną zmianie. Podawanie bardzo konkretnych kwot, o których wiemy, że mają się zmienić, wywołało wiele niepokoju”.

Te dwa zdania, wywołały oburzenie posła i lidera Partii Pracy Alana Kelly, który zaatakował ministra zdrowia, zadając mu następujące pytanie:

– Po co w ogóle tu przychodzisz?

Alan Kelly zarzucił również ministrowi Donnelly’emu, że ignoruje prośby Partii Pracy, która chciała otrzymać rzetelne informacje o dostawach szczepionek w ostatnim tygodniu.

Kelly powiedział wtedy:

– Ta cała szarada to strata czasu, jeśli nie masz zamiaru odpowiadać na pytania. Przejrzystość jest tutaj Twoim przyjacielem. Podawanie szacunków jest tym, co powinieneś robić. Fakt, że przychodzisz tutaj do Dáil i mówisz, że nie chcesz tego podawać, jest nie do przyjęcia.

Alan Kelly był też na tyle wzburzony, iż podniesionym głosem i ze złością powiedział:

– Co tu się do cholery dzieje? Jesteś odpowiedzialny przed Dáil Éireann, odpowiadasz przed Irlandczykami i odmawiasz podania szacunkowych danych dotyczących szczepionek na najbliższe trzy miesiące, od których zależy cały kraj. To nie do przyjęcia. Nie chodzi o to, żeby mieć do Ciebie zaufanie, chodzi o bycie niekompetentnym. Nie będę Cię winił, jeśli szacunkowe dane ulegną zmianie, wszyscy wiemy, że na tym etapie, liczby się zmieniają. 

W odpowiedzi poseł Kelly usłyszał, iż minister dysponuje „bardzo szczegółowymi danymi”, może je podać, ale lider Partii Pracy, w ogóle o nie podczas posiedzenia nie zapytał. Donnelly dodał również, że zarzuty, jakie stawia mu poseł Kelly, są jego prawem.

Dyskusja na ten temat trwała jeszcze przez kilkanaście minut, jednak atmosfera na sali obrad nieco się uspokoiła, a opozycja, otrzymała odpowiedzi, na postawione pytania.

Bogdan Feręc

Źr: Oierachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Garda ostrzega przed
Szef HSE ostrzega i
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian