Awantura na posiedzeniu rządu

Wczorajsze posiedzenie gabinetu, które poświęcone było przedłużeniu zakazu przyjmowania gości wewnątrz restauracji i pubów, miało bardzo ostry przebieg, gdyż część ministrów wyraziła swoje głębokie niezadowolenie z zalecenia, jakie wydał Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego.

Jeszcze więcej napięć wywołała propozycja, która mówiła, by wprowadzić selekcję wśród osób mogących spożywać posiłki w pomieszczeniach restauracyjnych i przebywać w pubach, a wyrazicielką najostrzejszej formy niezadowolenia stała się minister sprawiedliwości Heather Humphreys. Pani minister stwierdziła, że „społeczeństwo zostało zamknięte w jednym pokoju z dwojgiem drzwi, ale każde z nich prowadzą albo do pomieszczenia z płonącym ogniem, albo do kolejnego pokoju ze stadem wygłodniałych lwów”.

Ministrowie są też oburzeni, że będą musieli przygotować specjalny system identyfikacji osób, które będą mogły przebywać w pubach i restauracjach, więc wprowadzić podział na osoby szczepione, ozdrowieńców oraz osoby niezaszczepione.

Swój gniew wyraził też minister wydatków publicznych Michael McGrath, który powiedział, że NPHET, „rzucił na biurka rządu odbezpieczony granat, a gabinet musi sobie teraz z tym jakoś poradzić”, czyli stworzyć system identyfikacji.

Głos w dyskusji zabrał też premier Micheál Martin, który dla odmiany tłumaczył, że rozmawiał z naczelnym lekarzem kraju i zapytał dr. Tony’ego Holohana, co stanie się w przypadku, jeżeli rząd, nie będzie mógł stworzyć skutecznego systemu identyfikacji osób? Wtedy miała paść odpowiedź, że zalecenie będzie jedno, czyli całkowity zakaz wejścia do wnętrz pubów i restauracji, a także utrzymanie obecnych restrykcji w „przewidywalnej przyszłości”.

System identyfikacji, co przez niektóre osoby nazywane jest też „systemem dyskryminacji”, powinien zostać stworzony do 19 lipca, chociaż rząd, nie wyznaczył sobie konkretnego terminu, w jakim ów powstanie. Co ważne, niektórzy z ministrów wyrazili wątpliwość, czy uda się taki system stworzyć i czy w ogóle wejdzie on w życie. Ministrowie zastanawiali się też, a skonsultują to dzisiaj z prokuratorem generalnym, czy taki podział na osoby szczepione i nie, zgodny jest z irlandzką Konstytucją?

Ministrowie dodawali, że o ile z trudem, ale społeczeństwo mogłoby zaakceptować kilkutygodniowe opóźnienie, to na system podziału, nie zgodzą się nigdy.

Podobne pytania padały ze strony członków ugrupowań partyjnych, którzy zadawali pytania liderom, czy do końca przemyśleli swoje postępowanie, a i czy są pewni, że takie środki, powinny być wprowadzone? Przedstawiciele ugrupowań partyjnych koalicji stwierdzali również, że segregacja, może odbić się na notowaniach rządu i ich partii, więc system zezwoleń na pobyt w pubie i restauracji, nigdy nie może być wprowadzony.

Obecnie zaproponowano stworzenie aplikacji na telefony, która byłaby swoistą wejściówką do świata gastronomii, o czym poinformował wicepremier Leo Varadkar.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Czechs demand damage
Provident umarza wsz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian