Autostrady szczepień

W Irlandii zaczęły właśnie powstawać centra masowych szczepień, a będą one taśmowo obsługiwać „klientów”.

Jak powiedział szef HSE dr Paul Reid, centra szczepień, działać będą na skalę masową i powstanie około dużych 40 ośrodków, które jednorazowo przyjąć będą mogły nawet kilkaset osób. W centrach wyznaczone zostaną tory ruchu, a w największych jednostkach szczepień, znajdzie się od 40 do 50 pasów, którymi do boksów podawania wakcyny, podążać będą chętni. Każdy z pasów może mieć od 10 do 20 punktów szczepień, a obecnie, opracowywane są szczegółowe plany dla tych miejsc, aby usprawnić do maksimum cały proces.

Jednocześnie opracowywane są też plany podawania szczepionki w innych miejscach, czyli gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu, gabinetach stomatologicznych oraz w aptekach, ale w tym ostatnim przypadku, do programu zakwalifikowane będą te, które dysponują odpowiednio dużą ilością miejsca.

The Health Service Executive, jak i dyrektor Reid obawia się, że proces szczepień, może być zakłócony przez zbyt małe ilości dawek, a dopiero ich masowe dostawy, dadzą podstawy do twierdzeń, że uda się szybko zaszczepić populację Irlandii. Opóźnienia są już teraz widoczne i dopiero w poniedziałek 15 lutego, rozpocznie się akcja szczepienia osób, które ukończyły 85 lat, a otrzymają szczepionki firm Moderna oraz Pfizer. Co podkreślił dr Paul Reid, grupa wiekowa 70+, nie doczeka się szczepień w marcu, jak pierwotnie planowano, a szczepionki podawane im będą dopiero w kwietniu i proces przewidziany jest na około miesiąc. Tym samym o miesiąc później rozpocznie się podawanie wakcyny innym grupom wiekowym, a całość irlandzkiego programu szczepień, potrwać może do końca roku lub przeciągnąć się na styczeń i luty roku kolejnego.

Wg Reida, osoby, które nie będą mogły stawić się ze względów zdrowotnych w punktach szczepień, więc np. inwalidzi, nie zostaną pominięte w swoich grupach wiekowych, a na szczepienie trafią albo transportem zapewnionym przez HSE, albo w wyjątkowych przypadkach, szczepionka podana zostanie w ich własnym domu. Transportem do ośrodków szczepień zajmować się mają władze lokalne i wojsko.

Bogdan Feręc

Źr: Breaking News/PA Media

Zdj: Centrum masowych szczepień w Louisa Jordan Hospital w Glasgow

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
WHO – braki szczep
NIE BĄDŹMY OBOJĘT
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian