Automatyczny fundusz emerytalny od przyszłego roku

W tym tygodniu może zostać uzgodniony przez rząd nowy system emerytalny dla Irlandii, a to oznacza, że zapowiadana od lat reforma całego systemu wypłat emerytur zaczyna nabierać tempa.

Nowe rozwiązania przedstawi gabinetowi minister Heather Humphreys, która odpowiedzialna jest za politykę ochrony socjalnej, a jak wiemy do tej pory, system obejmować będzie właściwie wszystkie osoby. Z automatycznego wciągnięcia do systemu zwolnieni będą tylko ci pracownicy, których zarobki roczne nie przekraczają 20 000 €, więc nie będą oni oskładkowani w nowym funduszu emerytalnym.

Wg resortu ochrony socjalnej za każde 3 €, jakie pracownik odprowadzi do systemu, pracujący otrzyma dopłatę od rządu w wysokości 1 €, natomiast system ma być obowiązkowy dla każdego zatrudnionego, o ile przekroczy wyznaczony próg dochodowy. Za odprowadzanie składek odpowiedzialni będą pracodawcy, więc zatrudniony, nie będzie musiał robić w tej kwestii nic, a zostanie jedynie poinformowany, że od wyznaczonej przez gabinet chwili, na jego odcinku wypłaty, pojawi się dodatkowa pozycja, czyli składka emerytalna.

System prawdopodobnie wprowadzany będzie stopniowo, głównie z uwagi na obecną sytuację kryzysową, a jednocześnie wpływ, jaki to obciążenie będzie miało na osoby zatrudnione. Uważa się jednak, że cały system będzie mógł rozpocząć działanie już w przyszłym roku, ale co ważne, przewiduje się też możliwość rezygnacji przez pracownika z udziału w systemie, jednak w takim przypadku osoby poza systemem emerytalnym, który będzie wprowadzony, otrzymają emeryturę państwową w podstawowej wysokości. Obecnie oznacza to wypłatę świadczenia emerytalnego w wysokości 253,30 € tygodniowo, czyli 13 171,60 € rocznie, natomiast w nowym systemie emerytalnym, pobory będą wzrastać w zależności od odłożonej kwoty.

Wcześniej podobny system proponowała minister Regina Doherty, ale w jej planie znajdowała się propozycja, by składka wynosiła od 1 do 6 procent zarobków, jednak to było rozwiązaniem kontrowersyjnym, uznanym za zbyt obciążający i zrezygnowano z jego realizacji. Minister Humphreys dokonała pewnych modyfikacji w istniejącym od 2018 roku planie, czego efektem są obecne propozycje.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russians plant mines
SIPTU wzywa do podni
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська