Autobus szkolny dla każdego ucznia

W ramach walki z zanieczyszczeniem środowiska powstała idea, aby każdy uczeń w Irlandii, miał dostęp do autobusu szkolnego, co rozwiąże kilka problemów jednocześnie.

Przede wszystkim zmniejszyć się może w ten sposób emisja dwutlenku węgla do atmosfery, gdyż rodzice, nie będą już musieli odwozić swoich pociech do szkół, a i czekać pod nimi na wyjście dziecka po lekcjach, a po drugie, może w ten sposób zmniejszyć się zatłoczenie ulic. To jedna ze zmian, jaką zaproponowano w ramach przeglądu usług związanych z transportem szkolnym, a podstawą działań, stanie się ocena, w jaki sposób szeroki dostęp do autobusów szkolnych, może wpłynąć na poprawę sytuacji z emisją spalin.

Departament Edukacji na swojej stronie przygotował specjalną ankietę dla rodziców, a w tej, do 10 lutego tego roku, można wyrażać opinie, w tym, czy w ramach zmian, jakie są proponowane, należy zrezygnować z kryterium odległości, podczas kwalifikacji dziecka do przyznania mu usługi przewozu do szkoły. W ankiecie pyta się również, czy rodzice, skłonni będą zrezygnować z podwożenia swoich dzieci do szkoły, o ile takie rozwiązanie będzie dostępne, a dotyczy to uczniów szkół podstawowych i średnich. Jak nadmienia Ministerstwo Edukacji, w systemie nauki podstawowej i średniej, jest teraz ok. miliona uczniów, ale zaledwie 120 000 z nich, korzysta z autobusów szkolnych. Z danych Departamentu wynika też, że ok. 600 000 uczniów przywożonych jest do szkół samochodami prywatnymi, więc taka ilość, potencjalnie może zniknąć w okresach szczytów komunikacyjnych z irlandzkich dróg.

Również Departament Środowiska przychylnym okiem patrzy na to rozwiązanie i uważa, że rozbudowana komunikacja szkolna, może przyczynić się do poprawy stanu powietrza w kraju, ale może być też włączona do planu zmiany przyzwyczajeń mieszkańców Irlandii, w kwestii transportu publicznego.

Rozbudowa sieci autobusów szkolnych, wpisana może być w radykalną metamorfozę transportu publicznego, mówią starsi urzędnicy Departamentu Środowiska, co pozwoli na szybkie zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych w kraju. Chodzi o to, iż resort środowiska zaproponował w swoim planie, aby usługi transportu publicznego były stale rozwijane, więc stały się bardziej dostępne i przyjazne mieszkańcom kraju, a jednocześnie, zmniejszał się samochodowy ruch uliczny oraz emisja spalin.

Obecnie w ramach rozwinięcia transportu szkolnego zaproponowano, aby dzieci młodsze, korzystały z autobusów szkolnych w podstawowym znaczeniu tego słowa, natomiast starsze, miały możliwość bezpłatnego lub częściowo płatnego korzystania ze środków transportu publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Education

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Łukasz Tygerski: Gi
To był prawdziwy dz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська