Ataki na policjantów zostały ukarane

Garda opublikowała dane o atakach na funkcjonariuszy podczas pandemii, a tych było bardzo dużo i wszystkie stanowiły złamanie prawa o zachowaniu dystansu społecznego i ochronie zdrowia.

Od czasu prowadzenia w Irlandii zasad izolacji, policjanci atakowani byli przez mieszkańców wyspy 139 razy, a wszystkie te przypadki dotyczą środków bezpieczeństwa zdrowotnego. Od 8 kwietnia do 2 maja w 52 przypadkach pluto i kasłano na lub w kierunku funkcjonariuszy Gardy, czego nie puszczali płazem, więc osoby, które dopuściły się takich przestępstw, automatycznie otrzymywały wezwania na rozprawy sądowe.

Większość ze 139 ataków została już rozpatrzona przez irlandzkie sądy, w każdym przypadków Temida okazała się surowa i wymierzała maksymalny wymiar kary za przestępstwo, a opierała się na przepisach nadzwyczajnych, wprowadzonych na czas pandemii.

W 28 przypadkach, kiedy policjanci udawali się na interwencje, musieli używać też plastikowych osłon twarzy, ponieważ najczęściej pijani sprawcy, nie stosowali się do wezwań o zaprzestanie plucia i kasłania w kierunku funkcjonariuszy. Garda mówi też o przypadkach, kiedy pełniący służbę na ulicach policjanci, byli celowo, bez żadnego powodu atakowani i pluto na nich zza rogów domów i z okien.

Wszyscy zaatakowani w ten sposób policjanci, poddawani byli prewencyjnej 14-dniowej kwarantannie.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Ostatni taki księż
MGŁY: A gdy tylko z
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish