Atak na Varadkara – kobieta nie zostanie skazana

Kilka miesięcy zajęło irlandzkiej policji ustalenie personaliów sprawczyni ataku na wicepremiera Varadkara, a ten miał miejsce w Merrion Square Park.

Ówcześnie, kiedy Leo Varadkar przygotowywał się do nagrania wypowiedzi, w jego kierunku podeszła kobieta i oblała wicepremiera napojem mlecznym. Ten incydent przyczynił się do wszczęcia postępowania, chociaż sam Leo, bagatelizował całą sprawę. Niemniej jednak – wicepremier twierdził, iż to wydarzenie, nigdy nie powinno mieć miejsca, ponieważ nie tak powinna wyglądać debata na linii społeczeństwo-politycy.

Ważne w tej sprawie jest, że intensywne działania śledczych, pozwoliły ustalić sprawczynię tego zajścia i kobietę przesłuchano. W oficjalnych dokumentach znajduje się też zapis, iż podejrzana o czyn z sekcji 2, więc o napaść na urzędnika państwowego, dodajmy, że wysokiego szczebla, chętnie współpracowała z organami i opowiedziała wszystko od początku do końca. Wtedy na podstawie zebranego materiału dowodowego, oficerowie dochodzeniowi uznali, że kobietę należy przykładnie ukarać i skierowali dokumentację sprawy do prokuratury.

Urząd Prokuratora Krajowego przejrzał materiały dotyczące występku, a i przeprowadził analizę postępowania kobiety, by stwierdzić, że to niska szkodliwość społeczna czynu, więc nie oskarży kobiety. Tym samym oblewająca smoothie Varadkara kobieta jest obecnie wolna i nie grozi jej żadna kara za naruszenie godności cielesnej.

Nie wiadomo, czy w tej sprawie prokurator prowadzący kontaktował się z poszkodowanym, który mógł zaproponować takie rozwiązanie, ale z całą pewnością to zły sygnał, jaki wysyła się społeczeństwu, bo stanie się swoistym przyzwoleniem na takie działanie.

*

W mojej ocenie, sprawa powinna znaleźć się na wokandzie i to dopiero sąd, mógłby podjąć decyzję o niewinności lub uznaniu winy podejrzanej, ale odstąpić od wymierzenia kary ciężkich robót w kamieniołomach lub uwięzienia na lat 300. A tak, smoothie, nie jest w tym przypadku niedozwolonym elementem ataku na polityków, więc napój mleczny, nie jest też narzędziem przestępstwa i w domyśle, można nim oblewać, na co wskazuje decyzja Urzędu Prokuratora.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Test i sprawdzian dl
Poseł Fianna Fáil
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian