AstraZeneca ostrzega HSE

Władze medyczne kraju, w tym HSE, otrzymały właśnie jasny sygnał ostrzegawczy od brytyjskiego wytwórcy szczepionek, aby z dużą ostrożnością podchodziły do propozycji zakupu szczepionek w prywatnym systemie sprzedaży.

AstraZeneca stwierdza w komunikacje, iż nie prowadzi obecnie żadnej sprzedaży prywatnej, a skupia się na realizacji wcześniejszych kontraktów i zamówień, więc propozycje sprzedaży jej produktu na wolnym rynku, mogą być próbą oszustwa, a same szczepionki będą w takim przypadku fałszywe. AstraZeneca dodała, iż jedynymi odbiorcami jej produktu związanego z pandemią koronawirusa, są międzynarodowe organizacje ochrony zdrowia publicznego, które działają w ramach nadanych im uprawnień przez rządy państw lub Unię Europejską.

Informację o ostrzeżeniu, jaką ujawniło HSE, potwierdza również irlandzki Departament Zdrowia, a dodaje, iż otrzymywano wcześniej propozycje zakupu szczepionek, głównie Oxford/AstraZeneca, ale też innych producentów, w tym Pfizer i Moderna. Z tych ofert nie skorzystano, chociaż wstępnie, rozważana była taka możliwość, ale po skontaktowaniu się z przedstawicielami firm farmaceutycznych wyszło na jaw, że nie prowadzą one sprzedaży prywatnej, więc szczepionki, są prawdopodobnie podróbkami i nie mają nic wspólnego z produktami, które doczekały się legalizacji przez organa regulacyjne dla rynku farmaceutyków.

Dyrektor kliniczny HSE dr Colm Henry zapewnił, że w Irlandii, podawane są szczepionki, które pochodzą bezpośrednio od producentów, a kraj, nie kupił żadnej szczepionki na tzw. wolnym rynku.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Dept. of Health

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy będzie mniej ż
Irlandzki biznes cze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian