AstraZeneca opracowała szczepionkę na koronawirusa

Brytyjska firma AstraZeneca poinformowała, że razem z Uniwersytetem Oksfordzkim opracowała skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła około 90%.

Ocena skuteczności szczepionki oparta jest na wynikach III etapu badań klinicznych, przeprowadzonych z udziałem 23 tys. ochotników w Brazylii i Wielkiej Brytanii. – W badaniu wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. 2741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę, zaś 8895 osób dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90%, zaś w drugiej – 62%, co w łącznym zestawieniu dało średnią skuteczność 70% – czytamy w komunikacie PAP.

Żaden z uczestników badania, którzy otrzymali preparat, nie uległ poważnej infekcji wymagającej hospitalizacji. Nie potwierdzono też poważnych efektów ubocznych.

Badania kliniczne trwają jeszcze m.in. w USA, Argentynie i Japonii, ale firma już zaczęła przygotowywać wniosek o zgodę na awaryjne użycie szczepionki w wielu krajach. W przyszłym roku AstraZeneca planuje produkcję 3 mld dawek szczepionki.

W odróżnieniu od pierwszej szczepionki na koronawirusa, której powstanie ogłosiły kilka dni temu firmy Pfizer i BioNTech, preparat firmy AstraZeneca nie musi być przechowywany i transportowany w bardzo niskich temperaturach.

Źródło: www.dentonet.pl

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia ubiega się
Rząd nie planuje ż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian