Armia Varadkara zaczyna się sypać

Decyzja Eoghana Murphy’ego wywołała szok w kręgach partii Leo Varadkara i nazywana jest pierwszym krokiem do rozkładu ugrupowania.

Były minister budownictwa Eoghan Murphy ogłosił, że odchodzi z polityki i złożył mandat poselski. Pozostanie jednak członkiem Fine Gael, ale nie będzie już sprawował żadnej funkcji publicznej, a i wycofa się z jakichkolwiek działań, w które partia angażuje się na arenie publicznej. Decyzja z całą pewnością znana była liderowi Fine Gael, jednak i on zachował ją w ścisłej tajemnicy, więc publikacja postanowienia Eoghana Murphy’ego, wywołała konsternację w kręgach partyjnych.

Jak powiedział poseł Murphy, złożenie mandatu poselskiego jest już pełne, ponieważ poinformował o tym również Ceann Comhairle, czyli w naszej nomenklaturze marszałka Sejmu, co nawiasem mówić, otworzyło drogę do zorganizowania wyborów uzupełniających.

Już wkrótce, w okręgu Dublin Bay South, rozpisane zostaną wybory na miejsce po Eoghanie Murphy, a swoich kandydatów wystawić mają oprócz Fine Gael również Fianna Fáil, Sinn Féin, Partia Zielonych i Partia Pracy. Konkurencja do miejsca po Murphym będzie więc poważna, bo ugrupowania zapowiedziały, iż zaproponują mocnych kandydatów, a i będzie to sprawdzianem popularności ugrupowań politycznych w kraju.

Co można podkreślić, Eoghan Murphy uważany był przez członków Fine Gael za osobę bardzo bliską politycznie Leo Varadkarowi, a jego rezygnacja a mandatu poselskiego i wycofanie się z życia politycznego, oceniana jest, jako utrata zaufanych współpracowników przez lidera partii.

Eoghan Murphy rozpocznie karierę w dziedzinie współpracy międzynarodowej, praw człowieka i demokracji.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
German policy on Rus
Senatorowie „FF”
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian