Aresztowany za wyłudzenie zasiłku pandemicznego

An Garda Siochána poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który podejrzany jest o wyłudzenie zasiłku, jaki rząd ustanowił na czas pandemii.

Sprawa jest nietypowa, bo o podejrzeniu popełnienia przestępstwa funkcjonariuszy poinformowali urzędniczy Departamentu Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, a i zaskakuje skala przypuszczalnego wyłudzenia. Wcześniej pieniądze w formie zasiłku pandemicznego otrzymywał właściwie każdy, kto złożył stosowny wniosek, a i same aplikacje kontrolowane były pobieżnie, więc próbę naciągnięcia systemu i podatników podjął młody człowiek z Mullingar w hrabstwie West Meath.

Jak się okazuje, „zaradny” młodzieniec miał złożyć kilka wniosków o przyznanie zasiłku pandemicznego, a i udało mu się prześlizgnąć przez początkowo dziurawe selekcyjne sito, więc mówi się, że miał pobierać sześć pojedynczych płatności, na różne konta, a te założone były na fałszywe nazwiska.

Departament Social Protection od ponad miesiąca sprawdza jednak wszystkie przesłane aplikacje i w tym przypadku dopatrzono się, że pewne dane są dokładnie takie same, co wzbudziło podejrzenia u kontrolerów. Dlatego właśnie dzisiaj rano dokonano przeszukania domu w Mullingar, a rewizję przeprowadzili funkcjonariusze z krajowego Biura ds. Przestępczości Gospodarczej i funkcjonariusze działu kontroli Departamentu Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

W toku przeszukania wyszło również na jaw, że w domu znajduje się także pewna kwota pieniędzy oraz fałszywe banknoty.

Policjanci z Biura ds. Przestępczości Gospodarczej uznali, iż w domu podejrzanego znaleziono odpowiednie dowody, by mężczyzna trafił do aresztu. Aktualnie człowiek ten przebywa na posterunku Gardy w Mullingar, gdzie prowadzone są czynności wyjaśniające, a policja nie wyklucza postawienia mu zarzutów karnych.

Policjanci zapowiedzieli też, że to nie koniec sprawy i prowadzą dalsze czynności w związku z działalnością tego mężczyzny.

Bogdan Feręc

Źr: The Garda National Economic Crime Bureau

Polska-IE: Udostępnij...
Slow Down Day 2020
POLICJANCI ODDALI KR
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish