Aresztowano mężczyznę, który strzelał do policjantów

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych aresztowano mężczyznę, który podczas sobotniego protestu w Dublinie, oddał strzały z racy w kierunku policjantów.

30-latek po aresztowaniu w swoim domu, przewieziony został na posterunek Irishtown w południowej części stolicy, a może być tam przesłuchiwany do 72 godzin. To kolejny zatrzymany w tej sprawie, a jak dodaje rzecznik Gardy, już 20 osób z 23 zatrzymanych, doczekało się aktów oskarżenia, z czego 13 osób postawiono przed sądem. Troje zatrzymanych, to osoby nieletnie, więc nimi, zajmie się inna instancja, a włączeni zostaną do programu Juvenile Diversion i specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze, przeprowadzą czynności wyjaśniające.

Garda poszukuje kolejnego mężczyzny, który także miał strzelać z rac w kierunku policjantów na Grafton Street, a uważa się, że do zatrzymania dojdzie w najbliższym czasie.

Podczas zatrzymania 30-latka, przeprowadzono też rewizję jego domu, a znaleziono kilka niebezpiecznych przedmiotów, oraz zapas fajerwerków, co uprawdopodobniło zatrzymanie mężczyzny. Podejrzany zatrzymany został za posiadanie materiałów wybuchowych, a także z mocy Artykułu 30 o przestępstwach przeciwko państwu w związku z planowanym przestępstwem.

Sprawa w tym zakresie może zakończyć się nieciekawie dla mężczyzny, ponieważ Artykuł 30, mówi o przestępstwach związanych z terroryzmem i najpoważniejszych przestępstwach, ale wszystko wyjaśni się po zakończeniu przesłuchania, w którym uczestniczy adwokat zatrzymanego.

Aresztowanie 30-latka wiąże się ze śledztwem, które prowadzone jest na szeroką skalę, a dotyczy osób, które uznaje się za prowodyrów zamieszek. Garda sprawdza dostępne jej nagrania z kamer CCTV, a także nagrania, jakie zamieszczano w mediach społecznościowych. Funkcjonariusze z pionu śledczego dodali, nie ujawniając żadnych szczegółów, iż mają już zidentyfikowanych kilka kolejnych osób i wkrótce pojawią się w ich domach.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
W Áras an Uachtará
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian