Arcybiskupi idą na wojnę z ministrem zdrowia

W mijającym tygodniu minister zdrowia Stephen Donnelly, „potajemnie”, jak uważa czterech arcybiskupów, zdelegalizował publiczne msze.

Wg arcybiskupów, zakaz jest potencjalnym naruszeniem wolności religijnych i przekonań, a jednocześnie może stanowić złamanie praw zawartych w Konstytucji Irlandii. W najbliższym czasie kościelni hierarchowie zwrócą się do prawników, by ci wydali swoją opinię w tej sprawie, a o ile uzyskają zapewnienie, iż dzieje się tak, jak podejrzewają, zwrócą się do ministra zdrowia Stephena Donnelly o wyznaczenie spotkania i wyjaśnienie całej kwestii.

Zanim jeszcze uzyskano poradę prawną, zwrócono się do ministra zdrowia, by ten, zawiesił „drakońskie przepisy”, określając postępowanie Stephena Donnelly’ego, jako „nadużycie zaufania”.

Potwierdzenie podejrzeń arcybiskupów, doprowadzić może do otwartego konfliktu z ministrem zdrowia, a nawet z całym rządem, o ile ten, nie wyda swojej zgody na powrót, bardziej liberalnych przepisów, sprzed ostatniej decyzji ministra Donnelly’ego.  

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Nie stać Cię na ho
Podróżowanie po kr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian