Arcybiskup zatrwożony nowym językiem i wzrostem rasizmu w Irlandii

Wg arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina w kraju pojawił się całkiem nowy język rasizmu, a ten wpływa na całe społeczeństwo.

Arcybiskup Martin mówił też o swoim zaniepokojeniu, które może wzrastać, a wszystko przez zmiany, jakie zachodzą na naszych oczach i wpływają na coraz większą grupę ludzi. Swoje obawy arcybiskup zawarł w homilii, jaką wygłosił w związku rozpoczynającym się Adwentem, a słowa wypowiedział w kościele św. Józefa Rzemieślnika w Bonnybrook w Dublinie.

Arcybiskup Diarmuid Martin:

– Myślę o pojawieniu się nowego języka rasizmu, czasem niedocenianego w jego wyrazie, ale równie nieprzyjemnego w skutkach dla mężczyzn i kobiet, którzy potrzebują naszej pomocy, naszej opieki i naszego szacunku. Jestem przerażony, gdy znajduję ślady takiego rasizmu wśród wierzących. Pojęcia „uchodźca” i „osoba ubiegająca się o azyl” powinny budzić jedynie głębokie zaniepokojenie w sercu chrześcijańskim, nic poza tym.

Martin ma też nadzieję, że jego homilia trafia w doskonały okres, bo w Adwencie, wierzący powinni zastanowić się nad swoim postępowaniem, a „sezon nadziei, to czas na refleksję, przed przybyciem Jezusa Chrystusa do ludzkiej historii”. Mówiąc dalej, arcybiskup zwrócił uwagę, iż każdy chrześcijanin powinien być obrońcą drugiego człowieka, a i powinien „zwracać uwagę na to, gdzie społeczeństwo działa w niewłaściwy sposób”.

Arcybiskup Diarmuid Martin zaznaczył w swojej wypowiedzi, że „mamy w kraju bardzo trudną sytuację osób bezdomnych i ubogich, a do tego dołącza nietolerancja, dyskryminacja, cierpienie i niepokój”.

Martin powiedział też o gangach narkotykowych, a te żerują na ludzkich słabościach, doprowadzają do wyzyskiwania ich i ich rodzin, a nawet otwierają drogę do śmierci. Handlarze narkotyków wg Martina, za nic mają ludzkie życie, które nie ma dla nich żadnej wartości.

Na koniec arcybiskup Martin powiedział, zwracając się do wszystkich Katolików w Irlandii:

– Przesłanie Adwentu jest pewnym przesłaniem Emmanuela, że Bóg dziś nadal jest z nami, aby nas zbawić.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Podziel się:

Chorwacka podróż z
Smith dopiero dzisia
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn