Arcybiskup rewolucjonista

Nowy arcybiskup Dublina zaczyna swoją pracę od bardzo poważnych słów, bo te, zrewolucjonizować mogą Kościół w Irlandii i na świecie.

Nie wiadomo jeszcze, czy Kościół jest na to gotowy, ale już pierwsze wypowiedzi arcybiskupa elekta Dermota Farrella sugerują, że będzie on niekonwencjonalnym szefem Kościoła w Dublinie. Co ciekawe, wpisuje się doskonale w pewne zmiany, jakie zapoczątkował w Kościele Katolickim papież Franciszek, który często krytykowany jest za nowatorskie opinie i poglądy na różne kwestie kościelne.

Pierwszą ze zmian, jakich autorem w Kościele Katolickim chciałby zostać abp Farrell to ta, która dotyczy kobiet. Dr Dermot Farrell uważa, że kobiety, mogłyby być diakonami w Kościele Katolickim, a na przeszkodzie nie stoi nic innego, jak tradycja, a nie przepisy. Tym samym biskup Farrell mógłby stać się osobą, która dokona transformacji Kościoła Katolickiego, na pierwszym etapie na irlandzkiej wyspie. Abp Farrell zdaje sobie jednak sprawę, że takie zmiany, wymagają czasu, bo zbyt szybki proces, może doprowadzić do rozłamu w Kościele Katolickim, a tego, nikt sobie nie życzy.

Na tym nowy arcybiskup nie poprzestał, bo poszedł nieco głębiej w zmiany, jakich wg niego, powinien doczekać się Kościół, a chodzi o celibat, czyli kolejną kontrowersję w „KK”. Jak powiedział biskup Farrell, celibat, mógłby w Kościele Katolickim przybrać formę dobrowolności, więc śluby zachowania wstrzemięźliwości seksualnej, składane byłyby wyłącznie przez kapłanów i siostry zakonne, na zasadach dobrowolności. Również w tym przypadku dr Farrell mówi, że obecnie, mogłaby rozpocząć się dyskusja w tej sprawie, co w przyszłości, może doprowadzić do zmiany, całego modelu katolicyzmu.

Arcybiskup elekt Dermot Farrell wspomniał też o finansach Kościoła w czasie pandemii i stwierdził, że na wyspie, parafie utraciły wiele ze swoich dochodów, chociaż prowadziły normalną działalność, głównie online. Dr Farrell dodał, iż rozumie, że w czasie, kiedy wiele osób straciło pracę, musiało myśleć o sobie i utrzymaniu swoich rodzin, więc tylko zaznaczył, że Kościół Katolicki w Irlandii, jest obecnie w trudnej sytuacji finansowej.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kary dla kierowców
Zły rok na irlandzk
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian