Apteczka dentystyczna w każdym domu!
Prawdopodobnie masz w domu apteczkę pierwszej pomocy, która zawiera wszystko, czego możesz potrzebować w przypadku niewielkiego urazu bądź innego problemu zdrowotnego. Prawdopodobnie obejmuje bandaże, plastry, maść lub płyn antyseptyczny, leki przeciwalergiczne i środki przeciwbólowe. Czy kiedykolwiek myślałeś o skompletowaniu apteczki dentystycznej? Posiadanie pod ręką rzeczy, których możesz potrzebować w przypadku nagłego bólu zęba, zgubienia plomby lub innej drobnej sytuacji stomatologicznej, pomoże Ci zachować spokój i da Ci pełen komfort, jeśli pojawi się problem dentystyczny, a gabinet będzie zamknięty i na wizytę przyjdzie trochę poczekać…
Okresem, gdy ciężko o wizytę u dentysty, są zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, dlatego gorąco namawiamy, aby przy okazji świątecznego szaleństwa znaleźć drogę do pobliskiej apteki i zaopatrzyć się w dentystyczne produkty pierwszej potrzeby. Oto kilka rzeczy, które powinny się znaleźć w domowej apteczce dentystycznej.
Okład (kompres) żelowy, czyli tzw. cold pack
Uraz jamy ustnej często jest bolesny i może spowodować obrzęk. Niezwłoczne nałożenie okładu z lodu, pomoże zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Świetnym rozwiązaniem są żelowe kompresy, które wkłada się do zamrażarki, a następnie owinięte w bawełniane etui przykłada do bolesnego miejsca. Jeśli pojawiła się opuchlizna trzymaj kompres przez 20 minut, a następnie zrób sobie przerwę na 20 minut, i znów powtórz. Taki żelowy kompres jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i może się przydać nie tylko przy obrzękach spowodowanych problemem dentystycznym. Warto mieć go w domu również na wypadek urazów ortopedycznych. Na pewno nie raz uratuje Ci życie.
Miejscowy „uśmierzacz” bólu
Prawdopodobnie masz już w swojej domowej apteczce pierwszej pomocy doustny lek przeciwbólowy z paracetamolem lub niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (np. ibuprofen). Jednak w przypadku zmian zapalnych w jamie ustnej warto zaopatrzyć się w miejscowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, który szybciej pozwoli uporać się z bólem. Takim lekiem dostępnym bez recepty w większości aptek jest Glimbax, zawierający w swoim składzie diklofenak. Lek Glimbax ma formę płynu do płukania jamy ustnej. Podczas płukania jamy ustnej lekiem Glimbax, substancja przeciwzapalna i przeciwbólowa – diklofenak – szybko i precyzyjnie dociera do miejsc zmienionych zapalnie i uśmierza ból. Warto zaopatrzyć się w lek Glimbax, który podobnie jak kompres chłodzący, może się przydać w wielu innych sytuacjach, niezwiązanych z problemem dentystycznym, np. bólem gardła. Jesteśmy pewni, że Glimbax to ważne uzupełnienie domowej apteczki.
Tymczasowy materiał wypełniający zęba
Odwiedź swoją aptekę i poszukaj w alejce stomatologicznej tubki z tymczasowym dentystycznym materiałem wypełniającym. Może to zaoszczędzić wiele kłopotów, jeśli wypadnie Ci plomba, a do wizyty trzeba będzie poczekać. Wystarczy włożyć go do ubytku (zgodnie z instrukcją). Takie wypełnienie będzie się trzymało w zębie przez kilka dni, aż będziesz mógł dostać się do dentysty. Dodatkową korzyścią jest to, że wiele z tych tymczasowych wypełnień zawiera środki bakteriobójcze i antyseptyczne, które uchronią przed pojawieniem się próchnicy w miejscu ubytku.
Wosk dentystyczny
Mały słoiczek wosku dentystycznego może się przydać, jeśli ukruszysz ząb i masz ostry punkt, który podrażnia błonę śluzową jamy ustnej. To także ratunek dla tych, którzy noszą aparaty ortodontyczne! Zdarza się, że kawałek drutu wysunie się z aparatu i będzie odstawał urażając nas w policzek. Nałożenie na wystający drucik czy ukruszony ząb wosku dentystycznego chroni policzki, usta, język i dziąsła.
Dodanie wymienionych produktów do apteczki pozwoli ci tymczasowo poradzić sobie z drobnymi, nagłymi przypadkami stomatologicznymi w sytuacji, gdy na wizytę u dentysty trzeba trochę poczekać…
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED