Aplikacje śledzące połączyły całą wyspę

Irlandzki rząd wprowadził aplikację śledzącą, aby mieć pod kontrolą możliwe przypadki zakażeń, a na podobny krok zdecydowały się też władze Irlandii Północnej.

W Republice aplikacja stała się dosyć popularna, chociaż prawdę mówiąc, nie ma dowodów, aby była szczególnie przydatna, chociaż nie ma też podstaw, by stwierdzić, że jest całkowicie niepotrzebna. Sama aplikacja stworzona została w celu informowania jej użytkowników, iż mieli kontakt z osobą potencjalnie zakażoną, a to wymaga poddania się testowi na obecność koronawirusa.

Do niedawna aplikacja działała tylko w obrębie Republiki, jednak na wczorajszym spotkaniu w Dublinie, Ministerstwa Zdrowia Republiki Irlandii oraz Irlandii Północnej, podpisały umowę o połączeniu covidowych aplikacji śledzących, więc te, będą działać wspólnie.

Wcześniej mieszkańcy Irlandii Północnej mogli pobrać aplikację z Południa, ale nie była ona skorelowana z uruchomioną niedawno aplikacją z Północy, więc nie można było używać jej w pełnym zakresie. Teraz obie aplikacje przesyłać będą informacje, niezależnie, w której części wyspy będziemy się znajdować, a śledzić będą kontakty na całej wyspie.

Takie działanie z zadowoleniem przyjął minister zdrowia Stephen Donnelly, który powiedział:

– Jestem dumny z tego, co osiągnęła Irlandia. Mieliśmy jedną z najbardziej udanych premier aplikacji na świecie, która przyniosła ogromny sukces w ciągu pierwszych 24 godzin. Na dzień dzisiejszy pobrało ją ponad 1,46 mln ludzi. Teraz mamy kolejną nowość na świecie – interoperacyjność transgraniczną. Zdrowie publiczne zawsze było wysiłkiem obejmującym całą wyspę, a śledzenie kontaktów zawsze odbywało się po obu stronach granicy. Aplikacje opracowane przez Irlandię i Irlandię Północną są kolejnym ważnym narzędziem w tym wysiłku, które zapewni, że bez względu na to, gdzie jesteś na wyspie, możesz być pewien, że Twoja aplikacja będzie działać i będziesz otrzymywać powiadomienia o wszelkich bliskich kontaktach, jeśli tego potrzebujesz. Gdy wybieramy się na weekend świąteczny i cieszymy się wolnym czasem, jeszcze raz chcę poprosić ludzi, aby Twoje spotkania były małe, wiedziały, z kim się kontaktujesz, i aby zachować bezpieczeństwo, pobierz więc aplikację ze sklepów Apple lub Play i aby się wzajemnie chronić.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
Aer Lingus zwolni pr
Gospodarka strefy eu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian