Aontú domaga się podniesienia wieku emerytalnego

Lider stosunkowo młodego irlandzkiego ugrupowania politycznego Aontú Peadar Tóibín wyraził swoją opinię na temat wieku emerytalnego parlamentarzystów.

Pan Tóibín stwierdził, że skoro Fine Gael zamierza podnieść wiek emerytalny wszystkich pracowników w kraju, to nie widzi przeszkód, aby i posłowie oraz senatorowie nie mogli pracować do 66 roku życia. Tym zdaniem wywołał Tóibín niemałe poruszenie w politycznych szeregach, bo wielu przedstawicieli ugrupowań politycznych przyklasnęło propozycji, ale byli też niezadowoleni, a ci przekonywali, że jednak 66 lat, to zbyt dużo na posła lub senatora.

Peadar Tóibín przekonywał jednak, iż traktowanie posłów w odmienny sposób emerytalny, od innych zatrudnionych, jest zwyczajną niesprawiedliwością, więc albo posłowie powinni odchodzić na emeryturę dokładnie tak samo, jak inni pracownicy, albo powinno powstać prawo, które zbliży wiek emerytalny posła i senatora do innych osób pracujących zawodowo.

Dla przypomnienia możemy dodać, że poseł i senator Republiki Irlandii, może ubiegać się o emeryturę w wieku 50 lat, o ile pierwszy raz wybrany został do parlamentu przed 2004 rokiem, a w wieku 55 lat, jeżeli do Dáil lub Seanad trafił po 1 kwietnia 2004 roku.

Dla niektórych byłoby chyba lepiej, żeby w ogóle tam nie trafili, nawet jako czterdziestolatkowie, ale cóż, to przecież demokracja, a skoro udało się kandydatowi namieszać w głowach wyborców i zagłosowali na niego, to może niech, popracuje chociaż do 65 roku życia, bo rowów nie kopie, oprócz tych politycznych.

Bogdan Feręc

Źr: Aontú

Polska-IE
Gwałtowny spadek wn
Nie chce płacić al
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish