Analitycy: W tym roku w Polsce sprzedaż odzieży będzie niższa o 30 proc.

Prognozy Boston Consulting Group wskazują, że sprzedaż w branży odzieżowej spadnie w tym roku o 30 proc. (w porównaniu z 2019) i nie mniej niż 15 proc. w 2021 r.

Ponad połowa konsumentów martwi się o swoje finanse osobiste i planuje mniej wydawać na modę. Eksperci oceniają, że wraz ze spadkiem poziomu życia zmienią się dotychczasowe nawyki konsumentów. Więcej klientów na całym świecie będzie wybierać tańsze towary. Druga grupa wybierze marki premium, które będą postrzegać jako zapewniające wysoką jakość materiałów i trwałość. Wynika z tego, że największe wyzwania stoją przed markami mainstreamowymi, niemieszczącymi się w tanim koszyku i niespełniającymi zarazem wymagań odbiorców marek premium. 

Drugim najbardziej szkodliwym sektorem dla naszej planety, tuż po petrochemii, jest produkcja i konsumpcja ubrań. Raport Boston Consulting Group mówi, że 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzi od przemysłu odzieżowego i artykułów luksusowych.
W porównaniu ze średnią europejską aż 25 proc. więcej Polaków sceptycznie ocenia starania marek o dbałość o środowisko. Powszechnym zarzutem wobec przedsiębiorstw deklarujących zrównoważone zarządzanie jest brak informacji niezbędnych do weryfikacji owych deklaracji. Brakuje dialogu ze społeczeństwem, który dałby potencjalnym i obecnym klientom marek spojrzenie od środka na stan sektora odzieżowego oraz pomysły liderów rynku na rozwiązanie sytuacji. 

DlaHandlu.pl>>>

Polska-IE: Udostępnij
ZLIKWIDOWANA FABRYKA
Paulina Wróblewska:
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian