An Post podniesie cenę znaczków pocztowych

Rosnąca w kraju inflacja wymusza na An Post zapowiedź kolejnej podwyżki cen na znaczki pocztowe, a zdrożeje przesyłanie listów krajowych i międzynarodowych.

Na nową cenę wpływ ma przede wszystkim koszt transportu, czyli drogie paliwa, którymi napędzane są samochody przewożące listy, ale i prąd do oświetlenia urzędów pocztowych i sortowni listów, a także zasilający maszyny rozdzielające listy.

Cena znaczka pocztowego podniesie się więc do 1,25 € za sztukę, czyli o 14% w stosunku do obecnego kosztu zakupu, co niektórych zastanawia, bo ponad dwukrotnie więcej, niż wynosi inflacja. Od 1 marca zdrożeje też znaczek na list międzynarodowy, a za ten zapłacimy o 20 centów więcej, czyli za standardowy list międzynarodowy, zapłacić trzeba będzie 2,20 €.

An Post tłumaczy, że zmianę cen wymusza obecna inflacja, ale nie dodaje, że jej ogólny poziom wynosi 5,5%, więc znacznie mniej, niż proponowane podwyżki.

Na tę informację zareagowało Stowarzyszenie Konsumentów i przewodniczący Michael Kilcoyne stwierdził, iż to nienaturalne, by drugi raz w ciągu niespełna roku, An Post podnosił ceny na przesyłki listowe. Kilcoyne wezwał Irlandzką Pocztę do przeanalizowania sytuacji i zastanowienia się nad swoją decyzją, a jednocześnie apeluje, by włączyła się do tego Komisja ds. Łączności Oireachtas i zbadała całą sprawę.

Podwyżki wpływają przede wszystkim na osoby, o niższym statusie materialnym, które nie mają dostępu do internetu, zamieszkujące obszary wiejskie, gdzie wciąż podstawową formą komunikacji w wielu przypadkach, jest właśnie list, dodał przewodniczący  Kilcoyne.

Dla porównania podaje się ceny znaczków na listy w innych krajach i np. w 14 państwach unijnych oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie wysłanie listu kosztuje 1,58 €, natomiast taryfa międzynarodowa to 2,27 €.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czesław Michniewicz
Ryanair odbija się
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська