An Post chwali Eircode

Pięć lat temu, w Irlandii wprowadzono system kodowego oznaczania domów, co miało ułatwić dostarczanie poczty i przesyłek.

Co ważne, opracowywany przez kilka lat system, był mocno ówcześnie krytykowany i nawet wyśmiewany, ale jak się okazuje, wrósł w wyspę i działa z sukcesem. Już właściwie wszystkie przesyłki krajowe i większość pochodzących z zagranicy, zawierają oznaczenie Eircode, co znacznie ułatwia odnalezienie prawidłowego adresu.

Jak dodaje An Post, w kraju, nadal 30% domów (ok. 680 000), nie ma przypisanego adresu lub nie jest oznaczone żadną nazwą, a po wprowadzeniu systemu kodów, nagle pojawiły się na mapach. Z Eircode nie korzysta wyłącznie Irlandzka Poczta, a wykorzystują go wszyscy dostawcy przesyłek w Irlandii, i co ważniejsze, wiele osób poruszających się po kraju, używających nawigacji samochodowej.

Termin wprowadzenia Eircode przypadł na piątek 13 grudnia, więc wiele osób, nie wróżyło mu dobrze, ale malkontenci, stracili już możliwość krytyki, bo system działa i jest bardziej niż pomocny. Ostatni numer Eircode, w masowej akcji przydzielania numerów kodowych miał wtedy numer pozycji 2 277 037, a do tej pory, baza powiększyła się o kilkanaście tysięcy numerów i stale jest aktualizowana. Ostatni numer irlandzkiego kodu pocztowego przydzielony został do Winetavern Street w centrum Dublina.

Kody Eir, są więc z nami na stałe, są używane i nie sprawdziły się prognozy, że system, umrze śmiercią naturalną, gdyż nikt z nich nie będzie korzystał. Ojcem systemu, który został opracowany, jest Pat Donnelly, który kierował pracami zespołu tworzącego system Eircode.

Bogdan Feręc

Źr: An Post/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Zapłacimy 1300 €
Polacy ochoczo stara
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian