Ameryka jutro zacznie szczepić

Od piątku w Stanach Zjednoczonych trwa wstępna faza dystrybucji szczepionek firmy Pfizer/BioNTech, a służby i wojsko przygotowały ogromną operację logistyczną, aby w poniedziałek, rozpocząć szczepienia.

Większość szczepionek trafi do miejsc przeznaczenia już dzisiaj, co pozwoli na terminowe rozpoczęcie szczepień, powiedział generał Gustave Perna, odpowiedzialny za dostarczanie szczepionek.

Generał Gustave Perna:

– Jesteśmy w 100% operacyjnie pewni, że dostarczymy szczepionki Amerykanom. Spodziewam się, że 145 ośrodków we wszystkich stanach otrzyma szczepionkę w poniedziałek, kolejne 425 we wtorek, a ostatnie 66 ośrodków w środę, które zakończą wstępną dostawę szczepionki Pfizer-BioNTech.

W pierwszych dniach USA spodziewają się zaszczepić ok. trzech milionów osób, natomiast władze federalne zaleciły, aby w pierwszej kolejności preparat otrzymali mieszkańcy domów opieki oraz pracownicy służby zdrowia. To jednak wyłącznie zalecenie, ponieważ władze stanowe, mogą podjąć niezależne decyzje i do pierwszych szczepień, wyznaczyć inne grupy.

Stany Zjednoczone Ameryki stały się więc szóstym krajem na świecie, który wyraził zgodę na wprowadzenie do użycia szczepionki przeciwko koronawirusowi, a są za Wielką Brytanią, Bahrajnem, Kanadą, Arabią Saudyjską i Meksykiem.

Co w tej sprawie istotne, FDA, czyli Agencja ds. Żywności i Leków, zaleca w kwestii szczepień ostrożność i odradza podawanie szczepionki osobom z alergiami. Niezależnie od tego dodaje się w informacji FDA, że szczepionka przeciwko Covid-19, wyprodukowana przez Pfizer/BioNTech, skuteczna jest w 95 proc. przypadków.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Fox News

Polska-IE: Udostępnij
Nowa płyta „Folk
Okres przejściowy p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian