Ambasador Fiłatow pozostanie na wyspie

Kontrowersje i żądania wydalenia ambasadora Federacji Rosyjskiej z wyspy nie mają specjalnego wpływu na decyzje irlandzkiego gabinetu, a i premier prawdopodobnie nie wykaże się w tej kwestii realizatorem woli dużej części mieszkańców Irlandii.

Jak wiadomo, ambasador Jurij Fiłatow otrzymał wcześniej czasową wizę na pobyt w Republice Irlandii, a ta wkrótce wygaśnie. To z kolei oznacza, że misja dyplomatyczna Fiłatowa może być zagrożona, jeżeli premier Micheál Martin nie przedłuży wizy dla tego dyplomaty.

Pojawiały się już głosy, iż brak przedłużenia wizy Fiłatowowi, może być miękkim pozbyciem się najwyższego rangą dyplomaty Federacji Rosyjskiej z kraju, jednak nic obecnie nie wskazuje, iż tak właśnie się stanie.

Departament Premiera zachowuje w tej sprawie milczenie, ale z przecieków wynika, iż premier Martin, nie będzie tym, który wydali Jurija Fiłatowa z kraju, więc wiza pobytowa i dyplomatyczna zostanie przedłużona.

Raczej nie należy spodziewać się również, że zmieniony zostanie zakres wizy, więc ambasador Federacji Rosyjskiej, nadal będzie mógł wykonywać swoje obowiązki w Republice, jak ma to miejsce do tej pory. Nie będzie też rewizji listów uwierzytelniających, więc i to nie będzie podstawą do odmowy udzielenia wizy Jurijowi Fiłatowowi, co pokazuje, iż rosyjski ambasador pozostanie na Orwell Road w Dublinie.

Rząd Republiki Irlandii stoi na stanowisku, iż ambasadą Federacji Rosyjskiej należy współpracować na dotychczasowych warunkach, chociaż zwracać uwagę na nieodpowiednie zachowanie Rosji wobec Ukrainy, jednak takie postępowanie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa dużej grupy Irlandczyków, którzy wciąż mieszkają w Rosji. Mówi się również, że wydalenie Fiłatowa z Irlandii, byłoby wręcz śmieszne, gdy rodowici mieszkańcy wyspy mieszkają w Rosji. To zagroziłoby stosunkom dyplomatycznym, bo Federacja podjęłaby kroki odwetowe i wydaliła irlandzkich dyplomatów wysokiego szczebla.

Premier Martin już wcześniej sugerował, że zdecyduje się na przedłużenie wizy ambasadora Fiłatowa, więc ten nadal reprezentować będzie Federację Rosyjską w Republice Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzkie paszporty
O PRAWDZIWEJ OPOZYCJ