Ambasador Anna Sochańska wystąpi przed Oireachtas

Dzisiaj przed Komisją ds. Unii Europejskiej Oireachtas, czyli połączonych izb irlandzkiego parlamentu, pojawi się ambasador nadzwyczajna i pełnomocna Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Irlandii Jej Ekscelencja Anna Sochańska.

Wysłanniczka polskiego rządu powie irlandzkim posłom i senatorom, iż wzywa się również Irlandię, aby zgodziła się, jak cała Unia Europejska, na podniesienie poziomu sankcji gospodarczych wobec Rosji, a przekaże też pewne ostrzeżenie. Ambasador Sochańska powiedzieć ma dzisiaj, iż rosyjski najeźdźca, może użyć na Ukrainie broni chemicznej, a i o wciąż rosnącym zagrożeniu ze strony Federacji Rosyjskiej.

Jej Ekscelencja Anna Sochańska wezwać ma oprócz zaostrzenia sankcji do nałożenia embarga na import pochodzących z Federacji Rosyjskiej węglowodorów, co wyraźnie zaznaczy podczas posiedzenia Komisji Oireachtas.

Najwyższa przedstawicielka polskich władz w Irlandii ma również przekazać pewne przesłanie i ustawić Władimira Putina w jednym szeregu z Adolfem Hitlerem oraz Józefem Wissarionowiczem Stalinem.

Ambasador Sochańska poinformuje też irlandzkich parlamentarzystów o sytuacji humanitarnej w Polsce oraz ilości uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają obecnie w naszej ojczyźnie. Pani ambasador wyrazi jednocześnie opinię, iż presja, jaka będzie wkrótce wywierana z tego powodu na Polskę, istotnie wpływać może na zakres niesionej pomocy, co stanie się wezwaniem do udzielanie wsparcia w tym zakresie przez Republikę Irlandii. Jej Ekscelencja podkreśli również wkład Irlandczyków w pomoc, jaka płynie na Ukrainę, a i zaznaczy, iż wiele inicjatyw zaistniało z potrzeby serca i nie są inspirowane przez władze kraju, które także wiele robią w tym zakresie.

Kluczowe jednak podczas spotkania ambasador Sochańskiej z Komisją Oireachtas ds. UE ma stać się jednak wezwanie, aby zawiesić z Rosji eksport węgla, ropy i innych produktów naftowych oraz zawiesić funkcjonowanie gazociągu Nord Stream 1. To ma ograniczyć źródła finansowania Federacji Rosyjskiej i wywołać kolejne reperkusje gospodarcze w Rosji.

Anna Sochańska powie też, że zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej wciąż rośnie, a i stwierdzi, iż Polska już wcześniej ostrzegała przed takim scenariuszem, jednak jej informacje o takiej możliwości, „były często odrzucane”.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times*

*Źródło Irish Times, gdyż Ambasada RP, nie była łaskawa poinformować polskojęzycznych mediów w Irlandii, iż do wystąpienia Jej Ekscelencji Anny Sochańskiej przed Komisją Oireachtas w ogóle dojdzie.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Putin zawłaszczył
Rząd wezwany do zaw