Amazon uruchomi centrum danych w hrabstwie Meath

Gigant sprzedaży internetowej nie bez problemów, ale uzyskał w końcu zgodę na uruchomienie nowego centrum danych w Irlandii i to pomimo wielu sprzeciwów.

Pozarządowa organizacja działającą na rzecz środowiska i dziedzictwa architektonicznego Irlandii An Taisce zaskarżyła wstępną decyzję o przyznaniu Amazonowi pozwolenia na utworzenie centrum danych operacyjnych w hrabstwie Meath, niezależnie od tego, iż Amazon otrzymał pozwolenie na budowę od An Bord Pleanála i zezwolił na rozpoczęcie realizacji projektu.

Sprzeciw An Taisce blokował przez kilkanaście miesięcy rozpoczęcie projektu, a w tym przekonywano, iż nowe centrum danych, wpływać będzie na środowisko naturalne, ale i na klimat, a jednocześnie obniży możliwości wypełnienia celów klimatycznych. W sprzeciwie zaznaczono, że nowe centrum danych Amazona, zużywać będzie 48 MW mocy, natomiast całe Kilkenny zużywa 60 MW. Odwołano się wtedy również od decyzji Rady Hrabstwa Meath, aby cofnęła swoją decyzję na realizację projektu na obrzeżach Droghedy.

Po wielu analizach uznano jednak, a do decyzji przyczynił się inspektor Komisji Odwoławczej Barry O’Donnell, że zużycie energii przez Amazona, ale i emisja CO2, nie wpłynie na cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w Irlandii, a i wszystko odbywać się będzie w zgodzie z przepisami oraz dyrektywami Unii Europejskiej.

W związku z tą decyzją uznano, że zniknęły wszelkie przeszkody do wydania pełnej zgody na budowę i uruchomienie centrum danych i Amazon może już rozpocząć realizację przedsięwzięcia. Amazon zapowiedział też, iż w najbliższym czasie wstąpi do Eirgrid o podłączenie przyłącza energetycznego, a wcześniej podpisze stosowne umowy na dostarczanie energii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia ma wystarcz
Pracodawcy chcą pow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська