Allegro przejmuje platformę Mall Group za 881 mln euro

135 tys. sprzedawców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, korzystających z usług nowo powstałej grupy, skorzysta z możliwości wystawienia oferty na jednej platformie i sprzedawania w całym regionie. Jednocześnie sprzedający uzyskają szerszy dostęp do rynku detalicznego (TAM) o wartości 1,14 bln PLN, liczącego 70 mln konsumentów. Zespół po połączeniu będzie liczyć około 7.200 osób.

Planowane połączenie z Mall Group i WE|DO wzmocni pozycję Allegro jako wiodącej platformy e-commerce dla kupujących i sprzedających w regionie.

Transakcja będzie ważnym krokiem dla Allegro w realizacji strategii ekspansji międzynarodowej, która w przyszłości pozwoli grupie łączących się niebawem spółek zwiększyć tempo rozwoju w Europie.

Przeczytaj także:

Transakcja podlega standardowym procedurom uzyskiwania zgód od organów antymonopolowych i organów nadzoru. Jej finalizacja jest planowana na pierwsze półrocze 2022 roku.

Allegro, platforma zakupowa w Polsce i jeden z 10 największych portali e-commerce na świecie przejmuje 100% udziałów w Mall Group oraz WE|DO CZ od sprzedających je akcjonariuszy PPF, EC Investments i Rockaway Capital, za łączną kwotę 881 mln euro, opartej na wycenie firmy na poziomie 925 mln euro skorygowanej o dług i pozycje o charakterze dłużnym w wysokości 44 mln euro. Cena może zostać podniesiona o nie więcej niż 50 mln euro na podstawie realizacji określonych celów krótkoterminowych.

Przeczytaj także:

Przejmowany biznes obejmuje aktywa e-commerce Grupy Mall oraz aktywa logistyczne WE|DO w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i Polsce. Na koniec roku finansowego kończącego się w marcu 2021 roku Grupa Mall osiągnęła GMV w wysokości 4,3 mld zł, marżę brutto na poziomie 14% i dodatni poziom EBITDA. Wartość transakcji to równowartość GMV za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku i ok. 7,2x zysku brutto za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku.
François Nuyts, prezes Allegro powiedział: Będziemy mogli dotrzeć z naszą ofertą do innych części Europy. Kupujący będą mogli liczyć na lepszy wybór, atrakcyjne ceny i większą wygodę, a wspólna baza około 135 tys. sprzedawców pozwoli wystawić ofertę na platformie i sprzedawać w całym regionie. Przygotowujemy wiele wersji językowych naszej platformy i narzędzia wsparcia w prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych. Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln PLN obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki.


Połączenie Grupy Mall i Allegro umocni wspólną pozycję platformy e-commerce, oferującej w jednym miejscu dostęp do popularnych marek, w tym Mall, mimovrste, czc.cz, WE|DO i oczywiście Allegro, Ceneo, czy eBilet. Klienci nowej powiększonej platformy będą mogli skorzystać z programu lojalnościowego Smart!, darmowych dostaw, produktów fintech Allegro Pay, własnych usług logistycznych One, czy platformy B2B.
Wynikiem przeprowadzenia transakcji będzie niemal podwojenie całkowitego rynku grupy w krajach o atrakcyjnych wskaźnikach gospodarczych i wysokim potencjale wzrostu.

Wspólna platforma będzie mogła zwiększać marżę i pozyskiwać dodatkowe źródła przychodów.
Jakub Havrlant, przewodniczący rady w Grupie Mall, prezes i założyciel Rockaway Capital powiedział „Po ponad siedmiu latach budowania silnej pozycji na rynku e-commerce w Czechach i regionie CEE, cieszę się, że znaleźliśmy tak silnego partnera jak Allegro do dalszego rozwoju Grupy Mall. Dostrzegamy wiele atrakcyjnych synergii pomiędzy naszymi platformami i możliwość znacznego przyspieszenia realizowanych projektów. Jako udziałowiec Rockaway Capital cieszę się, że pozostajemy częścią tej historii i jako akcjonariusze połączonej grupy będziemy mieć swój udział w jej dalszym rozwoju. Wierzymy, że branża e-commerce ma wciąż duży potencjał wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej i nie mogę się doczekać dalszej współpracy”.

Jan Hanuš, prezes Grupy Mall powiedział: „Nasz model biznesowy idealnie pasuje do grupy prowadzącej tak duży marketplace. Dodatkowo oferujemy dostęp do rozbudowanej infrastruktury ostatniej mili i zaplecza operacyjnego w krajach, w których działamy. Zarówno my, jak i Allegro jesteśmy liderami rynku Europy Środkowo-Wschodniej, którzy wywodzą się z tego regionu i którzy lepiej niż ktokolwiek inny rozumieją potrzeby lokalnych konsumentów.”

Planowana transakcja zapewni grupie możliwość realizacji zamówień na rynki zagraniczne przez Grupę Mall i dostęp do infrastruktury logistycznej w ramach ostatniej mili. Allegro natomiast wniesie swoją wiedzę na temat biznesu 3P i najnowocześniejszą technologię. Allegro wzmocni biznes 3P Grupy Mall, więc przewidywany jest również wzrost rentowności dzięki znacznie większemu wyborowi ofert i częstotliwości transakcji.

Transakcja zostanie sfinansowana w ok. 53,7% środkami pieniężnymi i nowym długiem, oraz w ok. 46,3% akcjami lub środkami pieniężnymi. Allegro może zdecydować się na emisję akcji dla udziałowców sprzedających Mall Group lub podwyższyć część płatności środkami pieniężnymi. Przewiduje się, że po finalizacji transakcji dźwignia Allegro pro-forma nie przekroczy 3,0x. Finalizacja transakcji podlega standardowym procesom uzyskiwania zgód od organów antymonopolowych i organów nadzoru. Przewiduje się, że zostanie sfinalizowana do końca pierwszego półrocza 2022 r.
JP Morgan pełnił funkcję wyłącznego doradcy finansowego, a Clifford Chance był doradcą prawnym Allegro przy tej transakcji. Morgan Stanley pracował jako wyłączny doradca finansowy, a White&Case jako doradca prawny dla Mall Group i jej akcjonariuszy.

DlaHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Łukasz Tygerski: AJ
Szwajcaria liderem i