Allegro: E-commerce szeroko otwiera drzwi dla każdego

– W segmencie e-commerce podoba mi się to, że szeroko otwiera drzwi dla każdego. W przeciwieństwie do handlu tradycyjnego, inwestycje w prowadzenie biznesu z Allegro nie są duże. Obniżamy te koszty każdego roku, by umożliwić polskim przedsiębiorcom rozpoczęcie przygody z e-commerce. Sam sektor ma ważną cechę zrównoważoną – pozwala dotrzeć bezpośrednio do klienta – mówił podczas webinaru e-Izby „Jak można równoważyć e-commerce?” Damian Zapłata, CCO, członek zarządu Allegro.

– Skracamy drogę od produktu do klienta, to pozwala zmniejszyć ślad węglowy, a przy tym nie wymaga skomplikowanej logistyki. Zrównoważony rozwój to nie tylko kwestie środowiskowe, ale i demokratyzacja dotarcia do klienta – uważa Damian Zapłata.

Czy dla konsumentów ważne jest, jak zbudowany jest łańcuch dostaw? – Ta kwestia ma coraz większe znaczenie. Na ekologię duży nacisk kładą nasi pracownicy. W przypadku parterów i klientów wygląda to różnie – oczywiście proekologiczna postawa przybiera na sile, ale to jeszcze nie jest standard. Chcemy dobrze informować konsumentów o produktach, wskazywać te ekologiczne – widzimy, że ma to wpływ na ich sprzedaż. Naszą rolą jest propagowanie „zielonych” rozwiązań, aby z czasem stały się oczywiste. Mam tu na myśli redukcję plastiku, opakowania z recyklingu. Podejmowaliśmy już próby, aby przekonać do tego sprzedawców, jednak wiąże się to z wyższymi kosztami, dlatego firmy jeszcze nie decydują się masowo na ekologiczne rozwiązania – mówił przedstawiciel Allegro.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Damian Zapłata podkreślił wagę nowoczesnej logistyki w dzisiejszym e-commerce. – Dostawa w 24h jest już naturalnym oczekiwaniem ze strony klienta. Wkrótce będzie on wymagał dostawy tego samego dnia. Czekamy na nowe rozwiązania, które nam w tym pomogą – np. mikromagazyny, które pozwolą w 10-20 minut dotrzeć z małą przesyłką, czy tzw. dark stores. To wkrótce pojawi się także w Polsce, bo jest na to zapotrzebowanie. W Warszawie mamy już same day delivery. Takie zamówienia realizujemy z magazynu pod miastem, ale na ograniczonym asortymencie około 200 tys. produktów. Proponujemy tę usługę naszym partnerom, korzysta z niej kilkaset firm. Wciąż dużym wyzwaniem jest ostatnia mila. Dzięki rozbudowywanej sieci paczkomatów i punktów odbioru możemy ograniczyć emisję CO2 o 70 proc. Warto promować te metody dostaw – powiedział.

Przedstawiciel zarządu Allegro zdradził również, że firma pracuje nad wielorazowymi opakowaniami.
– Zaoferujemy usługę fullfillment dla partnerów. Konsolidacja paczek jest bardzo ważna i może objąć nawet 10-20 proc. przesyłek. Uważam, że regulatorzy mogliby dać impuls do zmian w kwestii opakowań w handlu internetowym. Przykład handlu detalicznego pokazuje, że jest to możliwe i skuteczne. Przydałaby się zachęty dla biznesu za wprowadzanie ekologicznych rozwiązań – podsum wał Damian Zapłata.

Autor: MW, dlahandlu.pl

Polska-IE: Udostępnij
Chemioterapia zabija
Dekomunizacja Powąz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian