Alkohol zdrożał prawie 20%

Nowe minimalne ceny alkoholu oraz inflacja, odpowiedzialne są za duży wzrost cen alkoholi w Irlandii, już wcześniej jednego z najwyższych w Unii Europejskiej.

Tylko w styczniu tego roku alkohole na sklepowych półkach w barach i pubach zdrożały ogółem o 17%, przynajmniej w porównaniu do stycznia 2021 roku. To też największy miesięczny wzrost cen alkoholi, co odnotowuje w swoim opracowaniu Irlandzki Urząd Statystyczny, a najniższa podwyżka półlitrowej butelki stouta wyniosła 6 centów, dodaje CSO. Średnia cena butelki piwa to teraz 4,94 €, natomiast za kufel należy zapłacić średnio 5,31 €.

Central Statistics Office stwierdza również, że nieznacznie spadła w styczniu presja inflacyjna, jednak nie oznacza to, że żyje się lepiej, a właściwie taniej, bo podwyżki cen, o ile nieco wyhamowały, to nadal są obserwowane. Styczniowa inflacja wyniosła więc 5%, o 0,5 proc. mniej niż w grudniu, co może być wskazówką, że sytuacja może zacząć się stabilizować.

CSO podaje również, że w okresie ostatniego roku, ceny benzyny podniosły się o 42,3 centa na litrze, a oleju napędowego o 40,7 centów na litrze. Chleb krojony biały 800 g zdrożał w rok o 10 centów, a ciemny o nieco ponad 13 centów. Cena funta masła podniosła się o 12 centów, a 80 torebek herbaty zdrożało 5,2 centów.

Jest też dobra informacja, bo w styczniu o 8% obniżyły się ceny odzieży oraz obuwia.

Transport prywatny zdrożał w kraju w przypadku samochodów benzynowych o 29,5%, a diesli o 32%. Opłaty lotnicze podniosły się o 26,7%, natomiast energia elektryczna zdrożała w rok o 22,4%. Gaz jest obecnie droższy, niż było to w analogicznym okresie ubiegłego roku o 27,7%, a olej opałowy o 50,1%.

W ujęciu ogólnym, ceny dóbr konsumpcyjnych w Irlandii, obniżyły się w styczniu o 0,4%.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie ma już zagroże
Radość była przed
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська