Alchemicy Pfizera – Tabletka Covid wkrótce będzie dostępna

Półśrodki o niskiej skuteczności działania, jakimi w walce z koronawirusem posługują się władze medyczne i krajowe, zostaną w Irlandii rozwinięte, o czym informuje rząd.

Gabinet wydał oświadczenie, że już przyszłym miesiącu, w kraju, dostępna będzie tabletka przeciwwirusowa, a ta zapobiegać ma jakoby poważnym zachorowaniom na Covid-19, a skuteczna ma być również w przypadku wariantu Omicron. Informacja rządu przychodzi, gdy gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że jego analizy i badania leku Paxlovid wskazują, iż ma on wysoką skuteczność i o ile dopuszczony zostanie przez regulatorów środków medycznych do użytku, będzie mógł być szeroko stosowany.

To dobra informacja dla rządu, który na podstawie opinii władz medycznych, spodziewa się styczniowej, wysokiej fali zakażeń, a jednocześnie oczekuje, że dzisiejsze posiedzenie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, przynieść może zalecenie do wprowadzenia kolejnych środków ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się wirusa, czyli restrykcji. Już wczoraj wieczorem irlandzki gabinet otrzymał informację, że wariant Omicron, zaczyna rozwijać się w stopniu znacznym na sąsiedniej nam wyspie, co każe sądzić, że tak samo, będzie i tutaj.

Co ciekawe, niektórzy z członków rządu są przekonani, że tabletka proponowania przez firmę Pfizer, będzie skuteczna w walce z SARS-CoV-2 i jego odmianami, co pozwoli uniknąć ograniczeń w roku przyszłym i latach kolejnych. Pigułki mają być produkowane w zakładach w Ringaskiddy i Newbridge, a jak dodaje producent, proces już się rozpoczął, niezależnie od opinii organów regulacyjnych.

Ostateczna analiza i ocena skuteczności pojawić się ma w okresie ok. 3 tygodni, co pozwoli potwierdzić skuteczność medykamentu o nazwie Paxlovid, a ten, jeżeli podany zostanie w okresie trzech dni od wystąpienia objawów Covid-19, znacznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji oraz śmierci, co oceniono na 88 – 89%.

Nie wydaje się również, aby występowały jakieś problemy w rejestracji tego „leku”, a to dzięki oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków (EMA), która wydać ma w tym tygodniu opinię i zalecenie, ale i zgodę, by specyfik stosować w ograniczonych i nagłych przypadkach, jeszcze przed jego pełną rejestracją.

*

Tak sobie przypominam, jak irlandzki rząd, wciąż łaskawie nam panujący, mówił o szczepionce, jako panaceum. Zapewniał, że kluczem do pokonania wirusa są szczepienia, że działają i mają wpływ, a teraz, łudząco podobna narracja, stosowana jest w przypadku covidowej pigułki. Tu jednak mam pewne zastrzeżenie, bo osoby zaszczepione, czego miało praktycznie nie być, również chorują na ciężkie postaci Covid-19, więc szczepionki, nie są sukcesem, jakim nazywano je przed wprowadzeniem i w pierwszej fazie programu szczepień. Wtedy zbiegło się to też z okresem wiosennym i letnim, więc typowym dla spadku ilości zakażeń chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, co rząd wykorzystał na swoją korzyść i jął przekonywać masy, iż preparat szczepienny działa. O ile pójdziemy tym tokiem rozumowania w przypadku alchemicznej mikstury zawartej w tabletce Paxlovid, może się okazać, że do wygranej z koronawirusem, wciąż jest bardzo daleko.

Opinia ta, nie powinna być łączona z tekstem źródłowym.

Bogdan Feręc

Źr.gł.: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish industrial pr
Schyłek epoki tanie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська