Albo zaostrzenie zasad, albo pełna blokada na Boże Narodzenie

Pojawiły się niepokojące informacje o wezwaniach lekarzy, a ci, mają apelować do rządu, by wprowadził czwarty stopień ograniczeń.

W obliczu wciąż rosnącej ilości zakażeń wirusem SARS-CoV-2, postuluje się natychmiastowo podnieść poziom obostrzeń związanych ze zdrowiem publicznym, gdyż w przeciwnym przypadku, może dojść do nadmiernego rozwoju zakażeń, co w konsekwencji skutkować może wprowadzeniem pełnej blokady kraju, a „lockdown”, zbiegnie się z Bożym Narodzeniem.

Niezależnie od tego, cześć ekspertów medycznych jest zdania, że właśnie na czas świąt Bożego Narodzenia, powinno się wprowadzić blokadę całego kraju, żeby ograniczyć kontakty i zatrzymać ludzi w domach.

Powodem takich twierdzeń są opinie części lekarzy, a ci uważają, że trzeci poziom ograniczeń, jest obecnie zbyt niskim, aby poradzić sobie ze wciąż rosnącą ilością nowych zakażeń. Takiego zdania jest m.in. profesor Anthony Staines, czyli szef systemu opieki zdrowotnej na DCU, który proponuje, aby natychmiastowo podnieść poziom ograniczeń do czwartego.

Profesor Anthony Staines:

– Patrząc na dane z Dublina z ostatnich kilku dni, liczby się ustabilizowały, więc wydaje się prawdopodobne, że to, co robimy w tej chwili, utrzyma sytuację na stałym poziomie. Jednak opanowanie sytuacji, wymagać będzie ostrzejszego wstrząsu. Każdy dzień opóźnienia jest dniem przybliżającym do pełnej blokady. Jeśli mamy to zrobić i dać ludziom trochę nadziei na Boże Narodzenie, musimy to zrobić tak szybko, jak to możliwe.

Słowa profesora pokrywają się z opinią Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, który już wcześniej proponował znaczne zwiększenie poziomów ograniczeń, ale decyzją rządu, tak drastyczne obostrzenia, nie zostały wprowadzone. Prognozy Zespołu mówią jednak, że o ile nic w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa nie zostanie zrobione, to już w okolicach listopada lub najdalej grudnia, możemy mieć do czynienia z 1600 – 2300 przypadkami zakażeń dziennie, a to będzie nieodwołalnym sygnałem do wprowadzenia pełnej blokady kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Politycy zaczynają
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian