Albo rząd utrzyma dotacje, albo ceny żywności wzrosną

Sektor żywności w Irlandii wystosował apel do rządu o utrzymanie wsparcia energetycznego dla przedsiębiorstw, które nadal borykają się z wysokimi cenami za energię elektryczną.

Food Drink Ireland twierdzi, że firmy potrzebują dalszego wsparcia ze strony rządu, w tym w zakresie Tymczasowego Wsparcia Energii dla Biznesu (TBESS), a program ten zakończyć się ma wraz z końcem miesiąca. Program wart 1,3 mld € był wyraźną pomocą dla wielu przedsiębiorców, którzy zmagali się z wysokimi rachunkami za prąd i wspierał ich działalność.

Food Drink Ireland apeluje również, aby przedłużony został Ukraiński Program Kryzysowy dla przedsiębiorstw, który pomaga w zniwelowaniu trudności handlowych po inwazji Rosji na Ukrainę.

Wicedyrektor Food Drink Ireland Jonathan McDade mówi:

Sektor żywności i napojów nadal radzi sobie w trudnych czasach i ponosi bieżące koszty z powodu Brexitu, a dokładniej zbliżającego się wprowadzenia kontroli granicznych na naszym największym rynku eksportowym, dlatego firmy wzywają do przedłużenia dwóch rządowych programów wsparcia energetycznego.

Dyrektor McDade przypomniał, że zbliża się okres, w którym pojawią się kontrole celne dla irlandzkich towarów do i z Anglii, Walii oraz Szkocji, co stanie się 31 października tego roku, a i ten krok podniesie koszty prowadzenia działalności dla zakładów produkcji spożywczej i dla transportu.

Wraz ze wzrostem kosztów ponoszonych na zakup energii elektrycznej, rosną też koszty przedsiębiorstw przeznaczone na zatrudnienie pracowników, więc koszty przekładane są na klientów, aby pokryć wszystkie, jakie składają się na prowadzenie działalności. Programy wsparcia mogłyby ograniczyć koszty, więc wraz z obniżającą się nieco inflacją, przynieść też niższe ceny dla konsumentów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Charles Gao on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Receptę na lek wyst
Rząd sugeruje wspar