Alan Kelly mówi o dyskryminacji

Rząd podjął zaskakującą decyzję, gdyż wcześniej zapowiadał, że nie będzie dzielił społeczeństwa, a teraz, właśnie to zrobił.

Jak powiedział premier Micheál Martin, obawy o możliwość rozprzestrzenienia się koronawirusa typu Delta, kazały podjąć taką decyzję, która zgodna jest z zaleceniem Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego. W związku z tym restauracje i puby będą mogły przyjmować gości wewnątrz lokali, ale dopiero od 19 lipca. Jakby tego było mało, rząd wprowadził jeszcze jedno ograniczenie, więc wewnątrz pubów i restauracji będą mogły przebywać osoby w pełni zaszczepione.

Na decyzję rządu dosyć ostro zareagował lider Partii Pracy Alan Kelly, który stwierdził, że „to dyskryminujące”, a jednocześnie pyta, jak postąpić ze szczepionymi i nieszczepionymi pracownikami tych lokali? Szef laburzystów jest zdania, co powiedział dzisiaj w Dáil, że wszyscy powinni być traktowani równo, więc zakaz przyjmowania gości wewnątrz lokali, obowiązywać powinien wszystkich. Rząd powinien też bardzo dokładnie wytłumaczyć, dlaczego podjął taką niefortunną decyzję, by społeczeństwo, miało świadomość sytuacji.

Alan Kelly wezwał gabinet, by rozpoczął szeroką akcję szczepień i jak zapowiadał wcześniej, wakcyny podawał także w aptekach oraz wszystkich gabinetach lekarskich. Lider Partii Pracy przyznał, że rząd miał rację, przesuwając termin otwarcia barów, pubów i restauracji, jednak to zadanie wykonał źle. Kelly dodał, iż obecnie, rząd staje w konflikcie z prawem, a to może mieć dla niego daleko idące konsekwencje.

Szef Labour Party miał również wiele zarzutów do planu podróży międzynarodowych, a co podkreślił, irlandzki plan, staje w sprzeczności z normami, jakie stosowane są w Unii Europejskiej, więc podróżować mogą osoby zaszczepione i bez szczepień, nie zaś, jak proponuje irlandzki gabinet, osoby w pełni zaszczepione i na dodatek, nadal zaleca się, by podróże, odbywały się z bardziej istotnych powodów.

Swoje niezadowolenie z decyzji rządu wyraziło już społeczeństwo, a tuż po konferencji premiera, fora internetowe rozpaliła dyskusja, natomiast używane tam słownictwo i argumenty nie wskazują, by mieszkańcy Irlandii byli zadowoleni z takiego rozwiązania.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk/Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Rozbieżność słó
Masz voucher LOT-u?
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian