Air Corps przejmie część operacji ratunkowych SAR

Minister spraw zagranicznych i obrony Simon Coveney powiedział, że Air Corps, może brać udział w większej ilości zadań ratunkowych i poszukiwawczych.

Wg ministra, w najbliższych latach znacznie wzrośnie zdolność bojowa Korpusu Lotniczego, a jednym z zadań, jakie mógłby wykonywać pułk śmigłowców, to przejęcie części obowiązków wynikających z operacji Search and Rescue (SAR). Odciąży i wesprze to działania operacyjne, które prowadzi obecnie jednostka Irish Coast Guard, a irlandzkie lotnictwo, może przejąć też wiele kontraktów, jakie na prowadzenie operacji ratunkowych i poszukiwawczych, podpisał rząd z firmami prywatnymi.

Misje ratunkowe prowadzone mogą być wtedy w ramach działań i zadań powierzonych Korpusowi Lotnictwa, co w konsekwencji, prowadzić będzie do większego doświadczenia w akcji.

Air Corps, z pewnością nie przejmie całego kontraktu SAR, ponieważ musi wykonywać inne zadania związane ze swoją działalnością, przede wszystkim patrolowo-obronną, ale część, może swobodnie wykonywać w ramach prowadzonych operacji wojskowych.

Minister obrony Coveney stwierdził:

– Moim zdaniem toczy się dyskusja na temat tego, czy część tego kontraktu (SAR), może zostać przejęta przez Korpus Powietrzny i coraz większa jej część w nadchodzących latach, gdy będziemy dążyć do zwiększenia zdolności działania tej służby.

W związku z zapowiedzią ministra Simona Coveneya można uznać, że stopniowo, zwiększana będzie ilość śmigłowców w Air Corps, chociaż ostatni kontrakt na ich zakup został anulowany. Słowa ministra sugerują jednak, bo powiedział, że należy zwiększyć liczebność Korpusu Powietrznego, iż Siły Powietrzne, będą utrzymywane na wysokim poziomie liczebności.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/RACO

Polska-IE: Udostępnij
Wracają koncerty i
Sinn Féin opublikuj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian