AIB oraz Bank of Ireland idą na zysk

Niewielcy pożyczkodawcy hipoteczni, jacy działają na irlandzkim rynku, zaczynają kusić swoich potencjalnych klientów obniżkami stóp procentowych kredytów mieszkaniowych, ale tą drogą, nie chcą podążać dwa największe banki w kraju.

Ostatnim z pożyczkodawców hipotecznych, który obniżył stopy procentowe dla pożyczek hipotecznych, stał się ICS Mortgages, oferując nowym klientom, kupującym pierwszy raz oraz osobom poszukującym tańszego kredytu i zmieniającym kredytodawcę, znacznie niższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych.

Tak jednak nie postępują dwa największe banki w Irlandii, więc AIB oraz Bank of Ireland, które szykują się obecnie do przejęcia aktywów Ulster Bank, a jednocześnie, co zapowiadały już wcześniej, będą a nadchodzących latach, maksymalizować zyski. Oba banki mają też swoją strategię obniżania kosztów, więc odchodzić będą od utrzymywania wielu placówek bankowych, a ściśle rzecz ujmując pracowników, bo swoje małe jednostki bankowe albo zlikwidują, stawiając na bankowość internetową, albo przekształcą je w placówki cyfrowe.

ICS Mortgages, jak i inni pożyczkodawcy hipoteczni, zauważyli, że mogą przejąć klientów AIB i Bank of Ireland, stosując niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, co zachęci osoby poszukujące pożyczek na zakup mieszkania, do związania się z innymi graczami, jacy obecni są na tutejszym rynku. Sam ICS zaproponował obniżkę stopy procentowej dla kredytu hipotecznego o 0,5%, co dostosowuje wysokość oprocentowania do oferty Avany Money. Oprocentowanie w ICS Mortgages obniżone zostanie zarówno w kredytach hipotecznych o stałym, jak i o zmiennym oprocentowaniu, dodał dyrektor handlowy tej firmy Ray McMahon.

Bankowcy, którzy nie decydują się na wprowadzenie obniżek stóp procentowych dla kredytów hipotecznych, tłumaczą, że są a posiadaniu wielu zagrożonych i niespłacanych kredytów, co podnosi koszt prowadzenia tego sektora pożyczkowego, więc trudno jest zastosować obniżki i reagować na każdy ruch rynku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Program szczepień d
W zakładach pracy b