Agencja Konkurencji i Konsumentów zmieni się szpiegowską

Irlandzki rząd pracuje nad zmianą przepisów, które umożliwić mają Agencji ds. Ochrony Konkurencji i Konsumentów, m.in. przechwytywanie korespondencji elektronicznej.

To nie wszystko, bo Agencja, miałaby otrzymać uprawnienia do podsłuchiwania rozmów telefonicznych, a nowe przepisy, zanim, zostały opublikowane szczegółowo, już budzą kontrowersje. W tej sprawie ważne jest, że organ mógłby prowadzić swoje działania wywiadowcze, z pominięciem Gardy oraz innych organów śledczych, a zebrane w ten sposób informacje, wykorzystywać do wykrywania przestępstw.
Mówi się, iż takie uprawnienia, są zbyt szerokie, a szpiegowanie właścicieli firm i kadry menadżerskiej, stałoby się wtedy codziennością.

Rząd tłumaczy, że nowe regulacje, pomogą w wykrywaniu wielu przestępstw gospodarczych, więc również zmowy w zakresie ustalania cen oraz innych, nazywanych przestępstwami białych kołnierzyków.

Nowe przepisy przygotowuje Departament Biznesu, którym kieruje Leo Varadkar, a jego resort, jak brzmi oficjalny komunikat, poszukuje obecnie możliwości prawnych, aby przyznać uprawnienia do kontroli korespondencji i rozmów telefonicznych Agencji Konkurencji i Konsumentów (CCPC). Departament podkreślił, że znowelizowane przepisy, ma być wyłącznie narzędziem ułatwiającym wykrywanie przestępstw, nie zaś możliwością szpiegowania samą w sobie.

Jeżeli prawo zostanie zmienione, Agencja ds. Konkurencji i Konsumentów, otrzyma też możliwość nagrywania rozmów podczas spotkań prywatnych, więc z użyciem urządzeń podsłuchowych z dalekiej i bliskiej odległości.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Szczepionki dają sk
Gabinet omówi kwest
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian