Afrykańska podróż Varadkara

Wczoraj wieczorem z tygodniową wizytą udał się do krajów afrykańskich premier Leo Varadkar, a towarzyszą mu wiceminister obrony Paul Kehoe i Szef Sztabu Sił Zbrojnych admirał Mark Mellett.

Wizyta koncentruje się na dwóch krajach i będzie to Mali oraz Etiopia. Afrykański program wizyty w Mali obejmuje m.in. spotkanie z irlandzkimi żołnierzami, którzy stacjonują w tym kraju, natomiast w Etiopii spotkania z organizacjami pozarządowymi.

W Mali irlandzcy żołnierze przebywają w ramach międzynarodowej misji szkoleniowej Unii Europejskiej, a cały kontyngent z Irlandii liczy sobie 20 osób, gdzie stacjonuje o 2013 roku. Misja ma związek z działalnością na tamtym terenie bojówkarzy powiązanych Al Queda, a wraz z Irlandczykami w Mali służą żołnierze z 25 innych państw.

Program wizyty w Etiopii przewiduje przede wszystkim spotkania z prezydentem tego kraju Sahle-Work Zewde, a także premierem Abiy Ahmedem oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.

W Etiopii jest też spora grupa Irlandczyków, z którymi spotka się szef irlandzkiego rządu, a i zainicjuje nowy program na rzecz partnerstwa i dziedzictwa kulturowego pomiędzy rządami Etiopii i Irlandii.

Premier Varadkar odwiedzi także obóz uchodźców w Erytrei, która położona jest w północnej części Etiopii. Leo Varadkar pojawi się również w miejscach, w których Etiopczycy zrealizowali projekty finansowane przy pomocy pieniędzy pochodzących z Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Taoiseach

Znajdź nas:

Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn