Absurd na sali posiedzeń Dáil

Słowa, słowa, słowa i nic więcej, bo to, co działo się wczoraj na sali plenarnej Dáil, nazwać można spektaklem, który odbywał się ku uciesze gawiedzi.

Parlament zatwierdził wczoraj kolejne budżety węglowe, czyli te, które dotyczyć będą redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a to oznacza, że posłowie zgodzili się na coś, co wcześniej było ostro krytykowane. W związku z działaniami, jakie wczoraj miały miejsce w Dáil do 2025 roku emisja CO2 zmniejszana ma być w Irlandii o 4,8%, a do 2030 roku o kolejne 8,3% rocznie.

Głosowanie i przyjęcie założeń, stać się ma realizacją zobowiązania, jakie podjęte zostało w 2021 roku, więc zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych.

Trzygodzinna debata w Dáil była ożywiona, opozycja argumentowała, iż należy rozsądnie podchodzić do zagadnienia, aby ochronić kraj i jego mieszkańców przed konsekwencjami tej decyzji, ma jednozębnie plan redukcji jest nierealny, niewykonalny i źle zaplanowany. To jednak stało się zwykłą parlamentarną przepychaną słowną, bo w głosowaniu okazało się, że tak prawdę mówiąc, gadanina była tylko po to, by teatr polityczny wspiął się na wyżyny absurdu.

Kiedy zarządzono głosowanie, posłowie wyrazili swoją opinię w tej sprawie i jak się okazało po zliczeniu głosów, propozycja rządu przeszła bez najmniejszych problemów.

Pomyli się ten, który uzna, że koalicja w parlamencie ma większość, więc i głosowanie przebiegło po myśli gabinetu, gdyż właśnie większością głosów Fine Gael, Fianna Fáil i Green Party, ustawę przepchnięto. Nie, bo stało się tak za sprawą znakomitej większości parlamentarnej, czyli również sprzeciwiającej się nowej ustawie opozycji. Żeby nie być gołosłownym powiedzieć trzeba, ilu posłów było przeciwko nowym regulacjom, a nie było ich wielu, więc właściwie można podać nawet ich nazwiska. W głosowaniu nad ustawami okołobudżetowymi – więc wprowadzającymi legalne limity emisji CO2, przeciwko tym rozwiązaniom głosowało zaledwie 8 posłów, więc reszta zaaprobowała rozwiązania, chociaż wcześniej cała opozycja grzmiała, że to skandal, że będzie kosztowne dla społeczeństwa i że należy ograniczyć wpływ ograniczeń emisji na mieszkańców Irlandii.

To był jednak tylko pokaz, jaki za pośrednictwem mediów trafić miał do społeczeństwa, gdyż w rachunku końcowym okazało się, że nie ma co liczyć na żadną ochronę, a irlandzki Sejm, przegłosuje wszystko, co mu się podsunie.

Bogdan Feręc

Źr: Dail Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poll finds 95% of Uk
Irlandia nie płaci
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>