Aborcyjne być albo nie być

Teoretycznie ustawa o możliwości przerywania ciąży w Irlandii powinna wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, teoretycznie zakończyły się nad nią prace rządowe, a i teoretycznie przeszła wszystkie etapy, jakie wymagane są prawem, więc także przez obie izby parlamentu.

 

Teoretycznie, bo ustawa o dopuszczeniu do wykonywania zabiegów aborcyjnych na terenie Republiki Irlandii, ponownie wraca do Dáil, który zajmie się procedowaniem 65 poprawek do proponowanego kształtu ustawy. Posłowie niższej izby irlandzkiego parlamentu, już w przyszłym tygodniu omówią poprawki, jakie pojawiły się podczas prac w Seanad, a jego członkowie, dodajmy, że działając w porozumieniu z przedstawicielami świata medycyny, mieli wątpliwości, czy proponowane zapisy są odpowiednie i precyzyjne.

Poprawki naniesione zostały ubiegłej nocy i może to ta pora kazała wnieść nieco dziwne propozycje do proponowanej ustawy.

 

Otóż proponuje się dodać punkt, w którym wyraźnie zaznaczono, iż nie można wystąpić o zabieg aborcyjny ze względu na rasę, płeć i niepełnosprawność, a tę ostatnią połączono z łagodzeniem bólu u płodu w macicy przed zakończeniem ciąży.

O ile w jakiś sposób zrozumieć można argument o niepełnosprawności płodu, to zakaz aborcji ze względu na płeć dziecka, czy też jego rasę, jest chyba zaproponowany z nudów, a może nawet traktuje się irlandzkie kobiety, jako osoby, które nie mają pełni zdolności prawnych i umysłowych.

 

O ile takie przypadki mogą się zdarzać, to chyba rolą lekarza, psychologa i zespołu opiniującego wskazania do przeprowadzenia zabiegu aborcyjnego będzie, wydanie zgody na jego przeprowadzenie, a przepisy jasno, już wcześniej określały, z jakich wskazań przeprowadza się będzie, aborcję w Republice Irlandii.

W mojej ocenie to niepotrzebne przeciąganie sprawy, albo chęć zabłyśnięcia przed elektoratem, który powoli przygotowuje się do wyborów, więc trzeba zacząć działać, by twarz lub nazwisko, zostało zapamiętane.

Co można przyjąć już teraz za pewnik, takie i podobne im propozycje będą pojawiać częściej, ale pamiętajmy, iż należy umieć oddzielić sprawy istotne dla kraju i jego mieszkańców od zwyczajnej kiełbasy wyborczej.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Znajdź nas:

Kto postawi mur gran
SPRAWA DLA REPORTERA
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn