Aborcja w Irlandii stała się już codziennością

W 2018 roku przeprowadzono referendum aborcyjne, a w tym zapytano, czy mieszkańcy wyspy, życzą sobie prawa do usuwania ciąży?

W referendum krajowym dotyczącym zmiany w tzw. 8 Poprawce około 2/3 z głosujących odpowiedziało, iż aborcja na żądanie powinna być legalna, a rząd realizując wolę większości narodu, wprowadził taką możliwość. Po roku od wprowadzenia w życie przepisu przeprowadzono analizę statystyk i okazuje się, że wiele kobiet korzysta z tej możliwości.

W ubiegłym roku, a było to po 12 pełnych miesiącach po zmianie przepisów aborcyjnych w Irlandii, ponad 6600 pań poddało się zabiegowi usunięcia ciąży, co potwierdzają dane Departamentu Zdrowia Republiki Irlandii.

Aktualne przepisy mówią, że aborcji może poddać się kobieta, która ze względów medycznych lub losowych, nie chce urodzić dziecka. Aborcja możliwa jest w okresie pomiędzy 3 a 12 tygodniem ciąży, co reguluje ustawa o zdrowiu publicznym z 2018 roku. Jednocześnie, aby zabieg usunięcia ciąży był legalny, kobieta spotkać musi się z lekarzami, również z psychologiem i wraz z nimi podejmowana jest ostateczna decyzja.  

W ubiegłym roku w Irlandii przeprowadzono więc 6666 legalnych aborcji, z czego 98% we wczesnym okresie ciąży. Z tej liczby niewielki procent stanowiły zabiegi usunięcia płodu ze wskazań medycznych, co wiązało się m.in. z zagrożeniem życia matki.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish