Dentyści skutecznie bronili się przed COVID-19

Lekarze stomatolodzy i inni pracownicy kliniczni gabinetów dentystycznych uniknęli zwiększonego ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 podczas pandemii. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, których wyniki zostały opublikowane w dniu 13 grudnia w serwisie „JAMA Network Open”.

Ze względu na specyfikę pracy (bliski kontakt z jamą ustną pacjenta), na początku pandemii COVID-19 lekarze dentyści byli zaliczani do tych grup zawodowych, które są najbardziej zagrożone zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Na COVID-19 częściej chorował personel niemedyczny

Obaw tych nie potwierdzają badania naukowców z Harvard School of Dental Medicine (HSDM) z zespołu kierowanego przez dr Sung Eun Choi. W pracy pt. „Evaluation of Comprehensive COVID-19 Testing Program Outcomes in a US Dental Clinical Care Academic Setting” badacze dowiedli, że praca kliniczna zespołów stomatologicznych nie zwiększyła ryzyka zakażania chorobą COVID-19. Było to możliwe przede wszystkim dzięki powszechnemu stosowaniu środków ochrony osobistej (w tym masek) oraz regularnemu wykonywaniu testów na koronawirusa.

Badanie amerykańskich naukowców wykazało, że średni wskaźnik pozytywnego wyniku testu u osób zaangażowanych w działania stricte kliniczne (lekarze, asysta, higienistki) wyniósł 0,25%. Był on zatem niższy niż w przypadku innych osób związanych zawodowo z branżą stomatologiczną, w tym studentów oraz personelu niemedycznego gabinetów – w tych grupach wskaźnik zakażenia wyniósł 0,36%.

Więcej testów, mniej zakażeń

– Zaangażowanie w leczenie nie zwiększało ryzyka zachorowań na COVID-19. Podczas gdy osoby biorące udział w leczeniu wykonywały średnio większą liczbę testów w ciągu tygodnia, wskaźnik pozytywnych testów pozostał niższy niż u pozostałych pracowników praktyk dentystycznych. To zaś zapewniło bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i zespołów medycznych – podali naukowcy z Harvard School of Dental Medicine.

W badaniu wzięło udział 390 osób, z których większość (53,8%) stanowiły kobiety. Dominującą grupą wiekową (48,7%) były osoby w wieku 20–29 lat, natomiast najmniej liczną – pracownicy z grupy wiekowej 60+ (6,7%). Szczyt zachorowań wśród uczestników badania nastąpił w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda wyniki badania wskazują na to, że leczenie będzie mogło być przeprowadzane bezpiecznie także w przypadku kolejnych przyszłych epidemii wirusowych.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Potrzebujemy wyboró
Fundusze unijne wywo