Ma ssać!

Czy w irlandzkich szpitalach ssanie będzie „obowiązkowe”? Może się to stać wkrótce faktem, a chodzi o rosnącą ilość opinii, w których lekarze zwracają uwagę, że coraz mniej młodych/nowych matek karmi piersią.

Jak widać z badań, w irlandzkich szpitalach położniczych coraz rzadszym zjawiskiem jest karmienie dzieci metodami naturalnymi, więc piersią, a zastępuje się ten naturalny odruch ssaków mlekiem przygotowanym sztucznie. Dlatego konsultant neonatolog z Limerick profesor Roy K. Philip zaproponował, aby kobiety po porodzie, które przebywają w szpitalach, nie otrzymywały już darmowego mleka dla niemowląt, by nakarmić swoje dzieci. Profesor chce też uczynić pewien wyjątek, a karmienie mieszanką dla niemowląt, nie obowiązywałoby matek i osesków z zalecenia lekarza.

Irlandia ma obecnie jeden z najniższych wskaźników karmienia niemowląt piersią, który wynosi ok. 60%, natomiast w Skandynawii jest o 30% wyższy, czyli przekracza 90%.

Profesor Philip przekonuje, że karmienie piersią jest najlepsze dla niemowląt, dostarcza wszelkich składników odżywczych, ale i zabezpiecza dziecko w pierwszych tygodniach życia przed chorobami. Zarówno szpitale, jak i lekarze prowadzący ciąże, powinni przekonywać przyszłe matki, że karmienie piersią to najlepsza z metod, a żywienie mieszankami dla niemowląt, można włączać, kiedy pokarmu brakuje.

Profesor Roy K. Philip dodaje, że w tym zakresie potrzebne jest kobietom wsparcie lekarskie, ale i rodzina powinna mieć tutaj swój wkład, co może przyczynić się do zwiększenia ilości matek, które po porodzie podejmą karmienie piersią.

Jak zauważył w dalszej części wypowiedzi profesor Philip, większość szpitali położniczych w Wielkiej Brytanii, nie oferuje już darmowych mieszanek mlecznych dla osesków, więc matki poniekąd zmuszone są do karmienia piersią. Neonatolog sugeruje, że tak samo powinno się stać w Irlandii, więc i tutaj powinno się położyć większy nacisk, aby nowe matki karmiły swoje dzieci mlekiem z piersi. Profesor Philip powiedział również, że nie odbiera nikomu prawa o dowolnym wyborze formy karmienia dziecka, ale powinno się w kraju odejść od dostarczania matkom darmowego pokarmu dla niemowląt. Będzie to oznaczać, że to rodzice będą zaopatrywać się samodzielnie w pożywienie dla noworodka, które będzie mu podawane w okresie poporodowym.

*

Świetna propozycja, pod którą w całej rozciągłości mogę się podpisać, bo jednak naturalne sposoby są najlepsze.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Image by Larissa Sampaio from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Listy uwierzytelniaj
Polish, Ukrainian pr