83% panów nie musi mieć zgody na wydanie pieniędzy

Central Statistics Office przeprowadził badania w zakresie podziału i wykonywania prac domowych, a jak się okazało, to wciąż kobiety, zajmują się praniem, gotowaniem i sprzątaniem.

Badanie dotyczyło par heteroseksualnych, a przeprowadzono je drogą internetową, natomiast udział w nim wzięły 10 454 pary. 65% pań odpowiedziało, że to one odpowiedzialne są za prace domowe, natomiast 38% panów dodało, że to ich partnerki wykonują takie zadania. Tylko 9% męskiej części ankietowanych powiedziało, że to oni zajmują się bieżącymi pracami w domu.

Zakupy spożywcze, przygotowanie posiłków to domena 23% mężczyzn i 64% kobiet, natomiast sytuacja jest odwrotna, jeżeli chodzi o utrzymanie w dobrej kondycji technicznej domu i ogrodu, bo do koszenia trawnika, przyznało się 65% panów i 15% kobiet.

W zakresie spotkań towarzyskich i przygotowań do nich królują kobiety, bo to one przygotowują dom do takich imprez, więc 42% pań odpowiedzialnych jest za tę dziedzinę życia domowego, a panowie stanowią tu odsetek 8%.

W przypadku par pracujących na pełnym etacie to 6% panów wykonuje obowiązki domowe, a w przypadku pań, jest to już 42%.

Kobiety, które nie są zatrudnione na etatach, w 82 proc. zajmują się domami w porównaniu do 27 proc. mężczyzn, kiedy to kobieta pracuje, a oni przebywają w domu.

78% kobiet z dziećmi odpowiedzialna jest za terminowe wizyty u lekarzy i dbałość o stan zdrowia rodziny, natomiast w przypadku rodzin bezdzietnych, odsetek spada do 43%.

Zaledwie 29% pań w gospodarstwach domowych, w których partnerzy pracują, wyraża zadowolenie z wykonywania prac domowych, a wśród mężczyzn było to 48%.

93% pań wydaje pieniądze z domowych budżetów bez konsultacji z partnerem, a panowie się w tym zakresie w mniejszości i stanowią 83% tych, którzy nie muszą konsultować się z partnerką, jeżeli chcą coś kupić.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ursula von der Leyen
Minister na urlopie