800 osób czeka na zmianę płci

W ostatnich latach w Irlandii znacznie wzrosło zainteresowanie zabiegami zmiany płci, a HSE ma już na swoich listach ponad 800 osób, które chcą poddać się takiemu zabiegowi.

Listy oczekujących do oceny zaczęły szybko rosnąć, a to za sprawą zmiany przepisów i opóźnień, jakie wywołane zostały przez pandemię, która zablokowała możliwość sprawnej oceny przypadków, więc procesu prowadzącego do zmiany płci. Obecnie HSE opracowało już system ułatwiający dostęp do opieki zdrowotnej w tym zakresie, a jednocześnie zapowiada rozwój programów skierowanych do osób, które chcą zmienić płeć.

W Irlandii mówi się też, że zaczął rosnąć popyt na usługi prowadzące do zmiany płci, a dzieje się tak po przełamaniu kolejnego tabu i rozpoczęciem debaty publicznej w tej kwestii.

Aktualnie, National Gender Service (NGS), zapewnia specjalistyczne badania, wsparcie osobom, chcącym dokonać zabiegu zmiany płci, a jednocześnie prowadzi akcję informacyjną wśród tych osób, jakie mogą być skutki interwencji medycznej i chirurgicznej.

W pierwszych kontaktach z NGS ustalane jest, czy zabieg chirurgiczny, jest w ogóle konieczny, ustalane są motywy, ale i potwierdza się przez cykl rozmów z psychologami tożsamość płciową. Proces jest też długi i skomplikowany, gdyż osobom zamierzającą zmieć płeć, zajmuje się rozbudowany zespół specjalistów, a ci właśnie, wydają ostateczną opinię, która może mieć wpływ na całe życie po zabiegu zmiany płci.

Najważniejsze, jak dodają specjaliści, są badania psychologiczne, bo to one pokazują zarówno tożsamość płciową, jak i determinację osoby starającej się zmienić płeć.

Jak twierdzi HSE, czas oczekiwania na pełną realizację usługi zmiany płci, w Irlandii wynosi obecnie prawie dwa i pół roku, ale są też przypadki wymagające dłuższego procesu, co jednocześnie wydłuża czas oczekiwania na operację.

Bogdan Feręc

Źr: The Times / HSE

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Część populacji m
Irlandzcy nauczyciel
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian